śr. 3 lipca 2024

Formalność w Stambule, Asseco Resovia w finale Pucharu CEV

Asseco Resovia już po dwóch setach mogła świetować w Stambule awans do finału Pucharu CEV. (Fot. CEV)

Asseco Resovia pokonała w rewanżowym półfinałowym meczu Fenerbahce Stambuł 3-0 i awansowała do finału Pucharu CEV. W nim zmierzy się z zespołem SVG Luneburg, który w półfinale mimo, że przegrał pierwszy pojedynek w Izmirze z Arkasem 0-3, w rewanżu odrobił straty wygrywając 3-1 i złotego seta. Pierwszy mecz finałowy w Niemczech (12.03.), a rewanż (19.03.) w Rzeszowie.

SIATKÓWKA. PÓŁFINAŁ PUCHARU CEV

Asseco Resovia w historii swoich występów w Pucharze CEV w 2012 roku dotarła do finału, gdzie w dwumeczu przegrała z Dynamem Moskwa (2-3 i 2-3). Resoviacy, którzy ostatnio prezentują wyraźną huśtawkę formy, w Stambule nie zawiedli i sprawę awansu zapewnili bardzo szybko wygrywając dwa pierwsze sety. Rzeszowianie szybko zbudowali w obu partiach bezpieczną przewagę, bardzo dobrze spisując się w polu serwisowym i ataku (57 proc skuteczności). Jeszcze łatwiej ekipie z Podkarpacia poszło w drugiej partii, gdzie rywale oddali jej po własnych błędach siedem punktów. Nadal dobrze funkcjonowała zagrywka jak i atak resoviaków (52 proc.), czego nie można powiedzieć o zespole ze Stambułu, który skończył 4 na 21 ataków (19 proc.).

Stephen Boyer miał 53 procentową skuteczność ataku, a rywale zdołali go zablokować tylko raz. (Fot. CEV)

Po zapewnieniu awansu trener Asseco Resovi, Giampaolo Medei desygnował do gry zmienników, podobnie jak jego vis a vis. W ekipie z Rzeszowa zapunktował po raz pierwszy w dorosłej siatkówce 17-letni Miłosz Wróbel. Dla zespołu z Stambułu była to pierwsza porażka przed własną widownią od jedenastu miesięcy, ostatniej doznali w ub. sezonie w przedostatniej kolejce rundy zasadniczej 9 kwietnia 2023 roku z Ziratem Ankara 1-3.

Lider Fenerbahce, Serb Drażen Luburić skończył tylko 5 na 16 ataków. (fot. CEV)

Fenerbahce PRL Stmabuł – Asseco Resovia 0-3 (17:25, 14:25, 26:28)

Fenerbahce PRL: Yenipazar 3, Gulmezoglu 1, Savas, Luburić 5, Kooy 7, Jelveh 5 oraz Yesilbudak (libero), Dengin (libero), Gurbuz 11, Peksen, Penczew 2, Sikar 3, Cuci, Yilmaz 4.

Trener Karem Eryilmaz

Asseco Resovia: Drzyzga 3, Louati 6, Kłos 2, Boyer 9, DeFalco 15, Mordyl 6 oraz Potera (libero), Staszewski 2, Bucki 10, Kozub 1, Cebulj 4, Wróbel 2, Zatorski (libero), Lewandowski 2.