sob. 28 września 2024

Piąta z rzędu wygrana Biało-Czerwonych

(Fot. FIVB)

Reprezentacja Polski w amerykańskim Arlington pokonała Serbię 3-1 w kolejnym meczu Ligi Narodów. To piąte z rzędu zwycięstwo zespołu Stefano Lavariniego, który w czwartek zmierzy się z Koreą Południową.

SIATKÓWKA. LIGA NARODÓW

Piąty mecz, piąte zwycięstwo i tylko jeden stracony set – tak wygląda bilans Polek. Trener polskiej reprezentacji Stefano Lavarini na drugi turniej do Arlington zabrał kilka nowych zawodniczek i już w pierwszym spotkaniu przeciwko Serbii pojawiły się rozgrywająca Joanna Wołosz i środkowa PGE Rysic Rzeszów, Magdalena Jurczyk. Mimo korekt w składzie, Polki kontynuowały to, co zaczęły w tureckiej Antalyi. Od pierwszych akcji zdecydowanie dominowały nad rywalkami, które zagrały bez swoich największych gwiazd m.in. Mai Ognjenovic i Tijany Boskovic.

Mistrzynie świata z 2022 roku mimo, że nie zagrały w najmocniejszym składzie, nie zamierzały jednak występować w roli statystek. Polki dobrze rozpoczęły drugiego seta, wygrywały 4:0, 7:4, ale rywalki zaczęły przejmować inicjatywę. Potem oba zespoły miały swoje lepsze i gorsze momenty. Po asie Jurczyk biało-czerwone prowadziły 16:13 i wydawało się, że odzyskały kontrolę nad spotkaniem. Tymczasem siatkarki Serbii poprawiły zagrywkę, Polki nie mogły skończyć kolejnych akcji i mecz znów się wyrównał. Po niezwykle długiej akcji Jurczyk znów wystąpiła w głównej roli – pojedynczym blokiem zatrzymała atak rywalek, Polki prowadziły 23:22. Kolejne trzy piłki wygrały Serbki i tym samym podopieczne Lavariniego przegrały pierwszego seta w tegorocznej edycji Ligi Narodów.

W kolejnych dwóch setach znów dominowały Polki. Świetnie spisywała się, środkowa PGE Rysic Rzeszów Magdalena Jurczyk. Bezbłędnie grała w ataku i skończyła wszystkie piłki. Finisz biało-czerwonych był imponujący, bowiem zdobyły kilka z rzędu w ustawieniu bez rozgrywającej na boisku.

Nieco więcej emocji było w IV secie, gdzie dopiero na finiszu Polki wypracowały sobie przewagę. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały Biało-czerwone i sięgnęły po piąte zwycięstwo z rzędu.

Polska – Serbia 3-1
(25:16, 23:25, 25:18, 25:22)

• Polska: Wołosz 3, Łukasik 7, Jurczyk 9, Stysiak 23, Mędrzyk 18, Alagierska-Szczepaniak 8 oraz Szczygłowska (libero), Fedusio 2, Smarzek 5, Wenerska 1.
    Trener Stefano Lavarini
  • Serbia: Mirkovic 1, Uzelac 12, Kurtagić 5, Bjelica 10, Lazović 14, Osmajic 8 oraz Pusić (libero), Milenković, Lozo 1, Bukilić 11, Miljević 1, Mijatović 2.
    Trener Giovanni Guidetti.

Program turnieju w Arlington (godziny czasu polskiego, transmisja na sportowych kanałach Polsatu):