REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Święto skoków do wody w Rzeszowie. Czas na mistrzostwa Europy juniorów

Fot. PZP

Sześcioosobowa reprezentacja Polski przystąpiła do rywalizacji w mistrzostwach Europy juniorów w skokach do wody, które w poniedziałek rozpoczęły się w Rzeszowie. Będzie to największa międzynarodowa impreza w sportach wodnych, jaka w tym roku odbędzie się w naszym kraju.

SKOKI DO WODY. MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW

– Jako Polski Związek Pływacki ściśle współpracujemy z miastem Rzeszów, a miejscowy obiekt jest w tym momencie najlepszym obiektem przeznaczonym do skoków do wody w Europie – zarówno pod względem treningu, jak i startów. Otrzymanie organizacji takich zawodów jest dla nas dużym wyróżnieniem, ale także wyzwaniem. Wierzę, że mu sprostamy – mówiła po styczniowej decyzji European Aquatics prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.

Fot. PZP

Juniorski czempionat Starego Kontynentu jest rozgrywany od 1967 roku. Impreza tej rangi odbędzie się w Polsce po raz drugi. W 2013 roku gospodarzem był Poznań, a nasza kadra zakończyła zmagania w Termach Maltańskich z trzema krążkami: złoto i srebro wywalczył Kacper Lesiak, a na najniższym stopniu podium stanęła Kaja Skrzek.

W całej historii mistrzostw biało-czerwoni cieszyli się z 17 medali (5 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowych). Autorką ostatnich sukcesów była Skrzek, która w 2016 roku zwyciężała dwukrotnie – na trampolinie 1 m i 3 m.

Zmagania w Rzeszowie odbędą się w znakomitym momencie dla polskich skoków do wody. W ostatnich miesiącach w tej dyscyplinie nie brakuje sukcesów. Na początku roku Robert Łukaszewicz wywalczył pierwszą od 32 lat kwalifikację olimpijską dla naszego kraju, a w czerwcu biało-czerwoni zanotowali historyczny start w mistrzostwach Europy – kończąc zawody w Belgradzie z trzema medalami: złotym Andrzeja Rzeszutka i srebrnym Aleksandry Błażowskiej na trampolinie 1 m oraz brązowym duetu Rzeszutek/Lesiak w skokach synchronicznych z trampoliny 3 m.

Fot. PZP

– Stworzona przez Komitet Techniczny skoków do wody strategia rozwoju dyscypliny i zatrudnienie dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki trenera Borysa Rozenberga pokazują, że ciągle się rozwijamy – opowiada Jędrzejczak. – Pierwsze efekty przyszły bardzo szybko. Jesteśmy bardzo dumni i cieszymy się tymi historycznymi sukcesami. Pokazują jak duży potencjał tkwi u nas w tej dyscyplinie. Wierzę, że mistrzostwa Europy juniorów też wpłyną na rozwój skoków do wody w naszym kraju – dodaje.

Juniorzy, których występy wspiera sponsor główny PZP – Polska Grupa Energetyczna S.A., spróbują nawiązać do osiągnięć starszych kolegów. W Rzeszowie zaprezentuje się sześcioosobowa kadra, którą poprowadzą Grzegorz Kozdrański i Agnieszka Rolańska. W kategorii A (roczniki 2006-2008) skakać będą Alexandra Jiampietro, Natalia Piwowarska, Maciej Bujak, Nataniel Dynak i Piotr Sadowski. Z kolei w kategorii B (roczniki 2009-2010) jedyną naszą przedstawicielką będzie Ada Siborenko.

Część reprezentantów Polski ma już za sobą doświadczenie startów w tak dużej imprezie. Piwowarska i trenująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych Jiampietro rywalizowały na mistrzostwach Europy juniorów również w 2022 i 2023 roku. Dwa lata temu w Otopeni debiutował jeszcze Dynak. Zawodnik Auerbacha Tychy był też w kadrze na ubiegłoroczny czempionat, ale kontuzja pozbawiła go szans na występ w Rijece. W Chorwacji rywalizował za to Bujak.

Rok temu Polacy wywalczyli siedem miejsc w pierwszej dziesiątce, a najwyżej sklasyfikowana – na 4. pozycji – została Piwowarska. Reprezentantka COSW Częstochowa znalazła się tuż za podium kategorii B w skokach z wieży.

Zmagania w Rzeszowie rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do końca tygodnia. W pierwszym dniu imprezy odbędą się zawody drużynowe. Od wtorku do niedzieli zmagania będą się toczyć w dwóch sesjach – eliminacyjna będzie się rozpoczynać o 10:00, a finałowa o 16:00. Medale zostaną rozdane łącznie w szesnastu konkurencjach.

Reprezentacja Polski na MEJ w skokach do wody:

  • Alexandra Jiampietro (KSW Stal Rzeszów)
  • Natalia Piwowarska (COSW Częstchowa)
  • Ada Siborenko (UKS Pałac Młodzieży Warszawa)
  • Maciej Bujak (COSW Częstochowa)
  • Nataniel Dynak (UKS Auerbach Tychy)
  • Piotr Sadowski (UKS Pałac Młodzieży Warszawa)

PRZECZYTAJ TEŻ: Uroczyste powitanie rzeszowskich medalistów, którzy napisali niesamowity rozdział w historii polskich skoków do wody

Fot. PZP

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin