Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Delegatura ABW znowu w Rzeszowie. Wydziały w Krośnie i Przemyślu

Wojewoda podkarpacka, Teresa Kubas-Hul i minister Tomasz Siemoniak, koordynator Służb Specjalnych (Fot. Archiwum PUW w Rzeszowie)

Od 1 lipca 2024 roku do miast wojewódzkich wracają delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na Podkarpaciu, oprócz delegatury w Rzeszowie powstaną dwa wydziały ABW: w Krośnie i Przemyślu.

Poinformował o tym minister Tomasz Siemoniak, koordynator Służb Specjalnych, który odwiedził stolicę Podkarpacia.

Rzeszów jest kluczowym miastem

Minister na konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim podkreślał, że Rzeszów stał się jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym miastem na mapie bezpieczeństwa Polski.

– Stąd nasza wizyta – mówił Tomasz Siemoniak zapowiadając, że rzeszowska delegatura ABW ma być jedną z najlepiej wyposażonych kadrowo i sprzętowo. – Województwo podkarpackie i Rzeszów są absolutnie kluczowe i strategiczne na bardzo długie lata. Wielką wagę i priorytet przykładamy do tego, co tutaj się będzie działo – zaznaczył.

Po siedmiu latach przerwy

– Z dużym zadowoleniem przyjęłam informację, że po siedmiu latach nieobecności, w Rzeszowie znów powstanie delegatura ABW. Do dziś zastanawiało mnie, dlaczego w 2017 r. doszło do jej likwidacji. Przecież doskonale wiemy, jakie jest położenie naszego województwa i jak ważne z tego punktu widzenia jest funkcjonowanie delegatury ABW w Rzeszowie, zwłaszcza w kontekście wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą – powiedziała wojewoda.

W spotkaniu w PUW uczestniczyli także gen. bryg. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, płk Rafał Syrysko, szef ABW, a także Zdzisław Gawlik, poseł na Sejm i Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Chcemy bardzo, żeby sprawy bezpieczeństwa Polski nie były tylko tematami dla rządu, ale też i dla przedstawicieli rządu w terenie, takich jak pani wojewoda podkarpacki, czy samorządu w osobie pana prezydenta – mówił minister Tomasz Siemoniak.

– Rzeszów jako miasto wykonuje ogromną pracę. Chciałbym wyrazić podziw i uznanie dla pana prezydenta i dla jego urzędników. Rzeszów stał się miastem znanym na całym świecie. Właśnie za sprawą skuteczności, wsparcia, rozmaitych przedsięwzięć podejmowanych tutaj przez władze miasta. Kawał świetnej roboty.

Prezydent dziękował za wizytę i przywiezione decyzje

– Przywozicie dla naszych mieszkańców rzecz najważniejszą, czyli symboliczne wsparcie poczucia bezpieczeństwa w tym regionie. Byliśmy i jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych miast, ale teraz w kontekście tej strategicznej roli, jaką pełni miasto, a o której wspominał pan minister, to poczucie jest kluczowe dla naszej społeczności – podkreślał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Minister dodał, że w najbliższych dniach płk Rafał Syrysko, szef ABW wyznaczy pełnomocnika do spraw utworzenia delegatury w Rzeszowie. Ta zacznie działać od 1 lipca.

Szef ABW pytany, jakim wyzwaniem jest przywrócenie delegatury w Rzeszowie mówił:

– Jest to zadanie o tyle łatwiejsze, że delegatura będzie budowana na fundamencie istniejącego wydziału zamiejscowego.

Tłumaczył też, że z ich analiz zagrożeń wynika, iż w ośrodkach regionalnych muszą istnieć delegatury, bo same wydziały powodowały regres organizacyjny i kadrowy jednostek terenowych ABW.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin