REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa. Znamy oficjalne wyniki wyborów

Według sondażu exit poll Konrad Fijołek zwyciężył w II turze wyborów na prezydenta Rzeszowa. Urzędujący włodarz stolicy Podkarpacia uzyskał 56,1 proc. głosów, w jego kontrkandydat, Waldemar Szumny 43,9 proc. Oficjalne wyniki wyborów powinny być znane w ciągu najbliższy godzin - prawdopodobnie w poniedziałek rano.
Jeśli potwierdzą się sondażowe wyniki, Konrad Fijołek będzie rządził Rzeszowem przez najbliższe 5 lat (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów)

Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa) zwyciężył w II turze wyborów na prezydenta Rzeszowa. Urzędujący włodarz stolicy Podkarpacia uzyskał 54,9 proc. głosów (36 916), a jego kontrkandydat, Waldemar Szumny (PiS) 45,10 proc. (33 310). Frekwencja wyborcza w Rzeszowie wyniosła 45,56 proc. (zagłosowało 67 653 osoby na ponad 148 tys. uprawnionych do głosowania).

– Demokracja bez was nie miałaby żadnego sensu. Dziękuję wszystkim tym, którzy zagłosowali. Nie ma we mnie żadnego triumfalizmu. Jest we mnie dużo pokory. Prawie 30 lat jestem w działalności publicznej, społecznej i politycznej. Wiele przeszedłem, wiele przeżyłem, także te niezwykle trudny wybory trzy lata temu. Ale chyba ta kampania była najtrudniejszą w moim życiu, i nadal jeszcze jest. Przez 20 lat mieszkańcy Rzeszowa nie byli przyzwyczajeni do II tury. Dlatego bardzo dziękuję, że zechcieliście państwo wyjść z domu i zagłosować. Ten wynik jest dla mnie sygnałem, że muszę jeszcze więcej pracować – stwierdził chwilę po ogłoszeniu sondażowych wyników Konrad Fijołek, który podkreślił jednocześnie, że czeka na oficjalne wyniki. – Czekamy na wyniki i wtedy będziemy wiedzieć jak naprawdę zagłosowali rzeszowianie – dodał.

Tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników, w sztabie Konrada Fijołka zapanowała wielka radość. (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów)

Oficjalne wyniki wyborów poznaliśmy w nocy z niedzieli na poniedziałek. Różniły się one tylko nieznacznie od tych sondażowych, które także dawały zwycięstwo Fijołkowi (56,1 proc.).

Przypomnijmy, że w I turze wyborów, która odbyła się dwa tygodnie temu, Konrad Fijołek uzyskał 37,91 proc. głosów, zaś Waldemar Szumny 24,23 proc.

Konrad Fijołek tuż po ogłoszeniu wyników II tury zdradził, jaka będzie jedna z pierwszych jego decyzji. W tym wypadku chodzi o podpisanie wartej 190 mln zł umowy na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w miejsce obecnego stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Ma to nastąpić w środę.

– Ale chyba najważniejsza rzecz, że prosto stąd jadę do Warszawy walczyć o rzeszowskie sprawy – podkreślał prezydent. – Przed nami ogromne wyzwania ale tez i ogromne możliwości. Otwierają się nabory do KPO i w tym widzę swoją rolę. To są sprawy strategiczne – kontynuował. – Natomiast w pierwszy dzień nowej kadencji wrócę na rzeszowskie osiedla. Podziękuję mieszkańcom za głosy. To będzie pierwsza rzecz, jaką zrobię po ogłoszeniu oficjalnych wyborów. Pojawię się tam i powiem im „dziękuję”- deklaruje Konrad Fijołek.

Co jeszcze obiecał zrealizować w swojej drugiej kadencji w roli prezydenta Rzeszowa?

– W swoim programie z perspektywą do 2030 r. podkreślał znaczenie zrównoważonego rozwoju, który obejmuje zarówno budowę nowych miejsc pracy, jak i dbanie o jakość życia mieszkańców – przypomina businessinsider.com.pl.

Tym razem bez większości w Radzie Miasta

Fijołek będzie się jednak musiał nauczyć rządzić po nowemu, bowiem nowej 25-osobowej Radzie Miasta Rzeszowa nie będzie miał większości. Jego Rozwój Rzeszowa razem z koalicjantem KO będą dysponować 12 głosami. PiS wprowadzi do rady 9 radnych, zaś Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa czterech. I to właśnie stowarzyszenie Jacka Strojnego będzie języczkiem u wagi jeśli chodzi o głosowanie w Radzie Miasta.

– Współpraca jest ważna. Ja z tą współpracą zawsze się kojarzę. Jestem w niej wiarygodny. Potrafiłem łączyć ogień z wodą. W samorządzie, w Rzeszowie mamy zgodę do najważniejszych rzeczy. Czasami różnią nas niuanse ale te rzeczy da się dogadać – przekonuje Fijołek.

Wieczór wyborczy w sztabie Konrada Fijołka (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów)

Jednym z kluczowych elementów planu Fijołka jest poprawa infrastruktury drogowej. Zaplanowano budowę nowych połączeń, w tym Wisłokostrady, która ma ułatwić dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19. Dodatkowo, zobowiązał się do budowy nowych mostów, skrzyżowań dwupoziomowych, rond i parkingów na obrzeżach miasta, aby zmniejszyć natężenie ruchu w centrum. Inwestycje w infrastrukturę mieszkaniową również są istotnym elementem programu Konrada Fijołka. Planuje wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego, w tym budowę tysiąca tańszych mieszkań miejskich i utworzenie społecznej agencji najmu – możemy przeczytać na portalu businessinsider.com.

Edukacja, studia i praca w Rzeszowie są kolejnymi obszarami, na których Konrad Fijołek chce skupić swoje wysiłki. Planuje stworzyć wspólny program studiów z rzeszowskimi uczelniami, aby przyciągać ludzi do miasta i zapewnić im możliwość znalezienia pracy po studiach.

W swoim programie Fijołek zobowiązał się również do dalszych inwestycji w zieleń miejską i czyste powietrze. Według danych GUS, Rzeszów jest najbardziej zielonym miastem wojewódzkim w Polsce, z najwyższym wskaźnikiem drzew na mieszkańca w kraju. Fijołek podkreślił, że nie zamierza rezygnować z tej pozycji.

Ostatnim dużym elementem programu jest inwestowanie w kulturę, rekreację i sport. Obecny prezydent Rzeszowa zapowiedział budowę aquaparku, rozstrzygnięcie przetargu na Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne i budowę sieci boisk różnych dyscyplin na osiedlach – wylicza najważniejsze założenia II kadencji Konrada Fijołka portal businessinsider.com

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin