REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 23 listopada 2024

Cerkiew w Smolniku. Jaka jest jej historia?

Cerkiew w Smolniku wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (Fot. Aneta Jamroży)

Jest jedną z najbardziej wyjątkowych cerkwi – i to nie tylko w Bieszczadach. Świątynię w Smolniku n. Sanem doceniono także na świecie wpisując na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jaka jest jej historia?

Powstanie cerkwi w Smolniku datuje się na 1791 r. Pierwotnie była cerkwią grekokatolicką p.w. Św. Michała Archanioła. Ona, niemal jako jedyna ocalała z zabudowań dawnego Smolnika (wieś powstała ok. 1511 r.), którego mieszkańcy pod wpływem wojny zostali wysiedleni (1951 r.) do miejscowości Hawriłowka na Ukrainie, a wieś przekształcona na kołchoz.

Unikatowa cerkiew w stylu bojkowskim położona jest na wzniesieniu, po lewej stronie drogi z Lutowisk. (Fot. Aneta Jamroży)

Dzięki mieszkańcom Smolnika, ocalało 6 cennych ikon z tej świątyni. Dwie z nich: Zaśnięcie Matki Bożej (obecnie w cerkwi wisi jej kopia) oraz Matka Boska Hodegetria trafiły do Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie, natomiast pozostałe znajdują się w łańcuckim muzeum.

Oryginalną pozostałością po dawnym wnętrzu są polichromie: ta w kopule przedstawia gwieździste niebo, na ścianach natomiast zobaczymy kurtynę, draperię z medalionami świętych oraz patriarchów.

Sama cerkiew w Smolniku początkowo stała się magazynem siana a później nawozów. Dzwonnicę rozebrano. Ostatecznie uratowało ją wpisanie w 1969 r. do rejestru zabytków oraz przekształcenie w kościół rzymskokatolicki (1974 r.), co poskutkowało remontami.

Unikatowa cerkiew w stylu bojkowskim położona jest na wzniesieniu, po lewej stronie drogi z Lutowisk (jadąc w kierunku Ustrzyk Górnych) przed skrzyżowaniem z drogą na Dwernik i Zatwarnicę.

Msze św. odbywają się tam w niedzielę i święta o godz. 9.30.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin