REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Park Muzeum-Zamku w Łańcucie jeszcze bardziej atrakcyjny!

 Posąg młodzieńca duszącego węża. (Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie)

Turyści spacerujący po zamkowym parku w Łańcucie mogą podziwiać w nim kolejną historyczną atrakcję. Jest nią XIX-wieczny rzymski posąg młodzieńca duszącego węża, który po wieloletniej przerwie wrócił do basenu obok dawnej Ujeżdżalni.

Basen, który w ostatnich latach był wyłączony, znajduje się we wschodniej części parku, obok dawnej Ujeżdżalni i kortów tenisowych. Jego wygląd został odtworzony na podstawie archiwalnych zdjęć dr. Józefa Piotrowskiego, które można obejrzeć w przewodniku z 1933 r. Dlatego basen ozdabiają również historyczne wazy i begonie. Podobnie jak za czasów rodziny Potockich, znajdują się w nim również lilie wodne.

 Posąg młodzieńca duszącego węża w zamkowym parku w Łańcucie . (Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie)

Posąg zmieniał miejsca

Młodzieniec duszący węża to XIX-wieczny rzymski posąg z brązu. Na przestrzeni lat obiekt kilkukrotnie zmieniał swoją lokalizację. Początkowo znajdował się przed Palmiarnią z 1904 r., rozebraną w latach 20. XX w. Od 1948 roku do lat 60. ubiegłego stulecia rzeźba stała przed wieżą zegarową zamku. Później ponownie umieszczono ją w basenie przy kortach tenisowych i Ujeżdżalni. Następnie posąg można było oglądać w ogrodzie zimowym. Po konserwacji obiekt wrócił na swoje pierwotne miejsce.

 Posąg młodzieńca duszącego węża na przestrzeni lat obiekt kilkukrotnie zmieniał swoją lokalizację. (Fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin