REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Nowy Żmigród stawia na turystykę. W Desznicy otwarto wieżę widokową

Malowniczy widok z wieży widokowej w Desznicy. Fot. Krystian Gaworowski

Gmina Nowy Żmigród stawia na turystykę. Od wtorku można wspiąć się na 25-metrową wieżę widokową w Desznicy, na wiosnę rozpoczną się prace przy nowym szlaku, który poprowadzi przez najciekawsze miejsca w okolicy.

Miejsce na wieżę widokową wybrano nieprzypadkowo.

– Kluczowe było to, żeby wytypować wzgórze wznoszące się nad średniowiecznym grodziskiem Walik. Poza tym uważamy, że grań biegnąca od Jaworza do Kątów, jest najbardziej atrakcyjnym widokowo terenem w naszej gminie. Dlatego, chociaż brane były pod uwagę także inne lokalizacje, ostatecznie Desznica okazała się idealna – mówi Krystian Gaworowski z Urzędu Gminy Nowy Żmigród.

Inwestycja kosztowała prawie 930 tys. zł. Budowa była możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który ogłoszono dla gmin górskich na rozbudowę infrastruktury turystycznej. Dla Nowego Żmigrodu było to jak strzał w dziesiątkę.

– Opracowaliśmy niedawno nową strategię rozwoju gminy. Diagnozowaliśmy nasze mocne i słabe strony. Nie ukrywajmy, nie jest to teren inwestycyjny, przemysłowy ani rolniczy. Pozostaje nam więc turystyka i w tę stronę chcemy się rozwijać – słyszymy w urzędzie.

W gminie Nowy Żmigród powstanie nowy szlak turystyczny

Dlatego wieża w Desznicy to dopiero początek. Oprócz tego, za pieniądze z dotacji, udało się już zbudować drogę, która prowadzi do wspomnianego grodziska Walik, oraz 10 miejsc postojowych. Dzięki temu bez problemów dotrą w ten rejon turyści z ograniczeniami ruchowymi.

– W ramach wniosku aplikowaliśmy również o dofinansowanie, które przeznaczymy na wytyczenie nowego szlaku turystycznego. Chcemy, żeby uwzględniał najciekawsze miejsca turystyczne w naszej gminie. Planujemy przygotować go w porozumieniu z PTTK. Oni mają w tym doświadczenie i wiedzą, jak zrobić to najlepiej – mówi Krystian Gaworowski. – Myślę, że na wiosnę uda się rozpocząć prace.

Wstępne plany szlaku już są. Ma mieć kształt pętli, która będzie miała swój początek i koniec w Nowym Żmigrodzie. Poprowadzi przez grodzisko i powstałą właśnie wieżę widokową, na trasie znajdą się m.in.: cmentarze z I wojny światowej, wzgórze św. Wojciecha, Góra Grzywacka i Łysa Góra.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin