Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Powstały szlaki dla niepełnosprawnych. W Bieszczadach i Beskidzie Niskim

Grupa turystów z niepełnosprawnym na wózku elektrycznym na tle drewnianego kościoła
Jeden ze szlaków dla niepełnosprawnych otwarto do cerkwi Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja w Olchowcu. (Fot. Krzysztof Zajączkowski)

Są wyposażone m.in. w wypukłe tablice informacyjne i mapki z przebiegiem ścieżki. Natomiast trasę na wieżę widokową na Holicy, niewidomi mogą pokonać tandemem. Na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego powstały długo wyczekiwane ścieżki turystyczne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Obecnie w Polsce szlaki przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami występują sporadycznie.

Spotkamy je miedzy innymi w Karkonoszach, Górach Stołowych czy w Sudetach. Nie ma jednak wśród nich praktycznie żadnych, z których mogłyby korzystać osoby niewidome.


Dlatego Bieszczadzka Grupa GOPR, we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, stworzyła na terenie Beskidu Niskiego i Bieszczadów trzy trasy turystyczne, które mają poprawić bezpieczeństwo i ułatwić poruszanie się nimi osobom niepełnosprawnym.

– Jako GOPR, zajmowaliśmy się do tej pory przede wszystkim ratowaniem. Kiedy pojawiły się te konkursy stwierdziliśmy, że spróbujemy się z tym zmierzyć, chociaż na początku sami nie wiedzieliśmy, jak mamy to „ugryźć” – mówi Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR.


Pierwsze dwa lata odbywały się więc spotkania, rozmowy, konferencje i konsultacje.

– W 2021 r. stwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi, żeby taką ścieżkę wykonać. Gdy zrobiliśmy jedną, stwierdziliśmy, dlaczego nie zrobić kolejnej – dodaje naczelnik.

Trasy turystyczne z autodeskrypcją wyposażone są między innymi w wypukłe tablice informacyjne i mapki z przebiegiem ścieżki. Dodatkowo przewodnicy zostali przeszkoleni z obsługi urządzeń audiodeskrypcyjnych, aplikacji w telefonie oraz w oprowadzaniu osób z niepełnosprawnościami.

Trasy dla niepełnosprawnych


Olchowiec

Ścieżka „Zobaczyć Beskid Niski” powstała w Olchowcu. Ma długość 4,5 km i została wyposażona w 18 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi m.in. do cerkwi Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja.

Mapa z opisem szlaku

Muczne

„Zobaczyć Bieszczady” została wytyczona w Mucznym, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany i wyposażona jest w 15 urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących. Zaczyna się przed budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznym.

Mapa z opisem szlaku

Wieża widokowa Holica

„Zobaczyć Solinę” przebiega przez gminę Ustrzyki Dolne, a konkretnie przez pasmo Żukowa. Znajduje się na niej 11 urządzeń, znaczników totupoint. Na trasie można zwiedzić m.in. dawne szybowisko oraz wieżę widokową na Holicy. Innowacją na tej ścieżce są tandemy, z których będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością wzroku wraz z przewodnikiem. Będzie można je wypożyczyć z Centrum Szkoleniowego SOS na Ratunek w Równi. Oficjalne otwarcie tej ścieżki nastąpi 19 października 2023 r.

Mapa z opisem szlaku

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin