REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

W Chatce Puchatka na Połoninie Wetlińskiej już się nie prześpisz

Każda informacja związana z Chatką Puchatka wzbudza ogromne poruszenie wśród turystów i miłośników Bieszczadów. Fot. Aneta Jamroży

Od 23 lutego nie można już skorzystać z noclegu w kultowej Chatce Puchatka w Bieszczadach. Turyści nie kryją swojego oburzenia takim obrotem spraw, a dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która zarządza obiektem, zapewnia, że opracuje wyjście z tej sytuacji.

Każda decyzja dotyczącą Chatki Puchatka wzbudza niemałe poruszenie. Tak było z wyburzeniem obiektu i tym, że postawiono go na nowo. Schronisko otworzono we wrześniu 2022 r. bez możliwości noclegu. Można było tam odpocząć, ogrzać się i napić herbaty. W grudniu przywrócono noclegi, ale turyści znowu narzekali. Tym razem na ceny – 60 zł za noc. Teraz oburzenie wywołała decyzja BdPN, którą wstrzymano płatne nocowanie na Połoninie Wielińskiej. Z czego to wynika?

– Są wątpliwości związane z tym, czy skoro otrzymaliśmy dotację unijną do remontu schronu, możemy zarabiać na noclegach – wyjaśnia dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który zarządza schroniskiem.

I przypomina, że do tej pory z możliwości przenocowania skorzystało kilkadziesiąt osób. Dyrektor podkreśla ważną funkcję miejsca. Dzięki temu, że schron jest ocieplony można było uratować turystkę, która przez to, że ubrała się nieodpowiednio na wycieczkę w góry, zamarzała i wymagała pomocy GOPR. To w właśnie w Chatce Puchatka udzielono jej kluczowej pomocy.
Sytuacja schronu jest dość skomplikowana, bo co prawda fundusze unijne zakazują zarabiania na obiekcie, ale park może pobierać opłaty na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

– Tam są zapisy mówiące, że park narodowy może pobierać opłaty w tytułu prowadzonej działalności – przypomina dyrektor. – Na razie obiekt jest schronem, a to jaką będziemy tam prowadzić działalność, okaże się w zarządzeniu dyrektora, które będzie mówić o tym, z czego można korzystać w BdPN w danym roku – wyjaśnia Ryszard Prędki.

Ma ono się pojawić na przełomie marca i kwietnia.

– Pracujemy nad programem, aby ten obiekt służył także celom usługowym – dodaje.

Zapowiada też podniesienie cen wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, związane m.in. z inflacją.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin