W jednym z potoków, dopływie rzeki Jasiołki na Przełęczy Dukielskiej archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odkryli naszyjnik wykonany z brązu. Pochodzi z okresu wczesnego żelaza, czyli z około VIII wieku p.n.e.
Ma on okrągły kształt, wymiary 16 na 16 centymetrów i obydwa końce sklepane i zwinięte w uszka. Został wykonany z pręta o przekroju czworobocznym.
Badania na terenach góry Cergowej i Przełęczy Dukielskiej prowadzone są od wiosny, ale naszyjnik to najnowsze znalezisko, z września. Celem badań realizowanych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego jest odkrycie, udokumentowanie i zabezpieczenie nowych zabytków ze stanowisk archeologicznych.
Ten naszyjnik, jak informuje dr Wojciech Pasterkiewicz z Instytutu Archeologii UR, to pierwsze tego typu znalezisko z terenu Beskidu Niskiego. Ten zabytek, po zakończeniu prac, które przewidziano na koniec 2023 r., trafią do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Badania są możliwe dzięki pomocy Nadleśnictwa Dukla oraz mieszkańców Dukli i Lipowicy.