25 tysięcy gości z Polski i ze świata potwierdziło swój udział we wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów. Organizatorzy przewidują, że tego dnia do Markowej może zjechać ponad 30 tys. osób. Swoją obecność zapowiedział już prezydent RP, Andrzej Duda.
10 września oczy całej Polski będą skupione w małej podkarpackiej wsi. To w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów: Józefa, Wiktorii i ich dzieci.
Ulmowie zginęli rozstrzelani przez Niemców
Wszyscy zginęli tragicznie, rozstrzelani przez Niemców podczas II wojny światowej. Tylko dlatego, że udzielili schronienia w swojej piwnicy ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom oraz dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld.
Na rodzinę doniósł prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca 1944 r. przed dom Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię, a następnie zabito ich dzieci.
– Świętość rodziny Ulmów jest świętością osiągniętą w normalności codziennego życia. Powinien to być przykład inspirujący dla dzisiejszej rodziny – powiedział abp Adam Szal, metropolita przemyski w czwartek w Markowej.
Znaczki, monety i lotnisko im. Ulmów
Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się na stadionie w Markowej 10 września 2023 r. Trwają już przygotowania do uroczystości.
– Chcemy nadać wydarzeniu beatyfikacji rangę ogólnopolską i obywatelską. O znaczeniu podobnym do otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego – mówiła podczas wizyty w Markowej, Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.
I dodała, że w najbliższych dniach, przed pałacem prezydenckim w Warszawie, zostanie otwarta wystawa o Ulmach.
To będzie tylko początek inicjatyw wokół beatyfikacji. O Ulmach powstaje film fabularny „Jak bardzo mnie kochasz?”, Poczta Polska wyemituje z nimi znaczek, a Mennica Polska wybije monetę pamiątkową. Marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl ogłosił, że Port-Lotniczy w Jasionce otrzyma imię Rodziny Ulmów.