Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

W Rzeszowie i Markowej upamiętnili tych, co oddali życie za Żydów

Wnuczka Michała Stasiuka razem z wiceprezydentką Krystyną Stachowską podczas składania kwiatów przy kamieniu upamiętniającym bohatera. (Fot. Kinga Dereniowska)

W piątek w całej Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. W Rzeszowie złożono kwiaty przy kamieniu pamięci Michała Stasiuka. Uroczystości z udziałem prezydenta RP odbyły się także w Markowej, gdzie rodzina Ulmów zginęła tragicznie za ukrywanie Żydów w sowim domu.

Michał Stasiuk ukrywał prześladowanych podczas II wojny światowej w rzeszowskich piwnicach pod Rynkiem. Za ten bohaterski czyn musiał zapłacić życiem. W 2022 roku na pl. Cichociemnych postawiono kamień z pamiątkową tablicą ku jego pamięci. W piątek jego wnuczka Anna wraz wiceprezydentką Rzeszowa, Krystyną Stachowską, złożyły przy nim kwiaty i zapaliły znicz.

– Chcę, aby pamięć po moim dziadku Michale Stasiuku, trwała i była żywa. Aby nawet prawnuki od czasu do czasu wzięły udział w takiej uroczystości jak tak – mówiła wnuczka bohatera, Anna.

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie zasłuchani w opowieść wnuczki Anny. To była prawdziwa, żywa lekcja historii. (Fot. Kinga Dereniowska)

W uroczystości uczestniczyła klasa fryzjerska z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, która w ten sposób spędziła lekcję przedmiotu Historia i Niepodległość.

– Dziadek jest dla mnie wzorem, bo nie miał z tego żadnych korzyści. Ratował tych ludzi, bo miał dobre serce – mówiła młodzieży wnuczka Michała Stasiuka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przerażający koniec mieleckich Żydów. Przed wojną było ich ponad 7 tysięcy

Następnie znicz zapalono także przy kamieniu upamiętniającym rzeszowskich Żydów znajdującym się obok BWA. Tam wiceprezydenta zdradziła, że miasto zamierza upamiętnić miejsca, gdzie znajdowały się bramy do rzeszowskiego getta podczas II wojny światowej.

Do Markowej natomiast przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną Agatą. W trakcie uroczystości, w których wzięła udział para prezydencka, odsłonięte zostały kolejne tablice z nazwiskami mieszkańców Podkarpacia, którzy ratowali prześladowanych za swoje pochodzenie podczas niemieckiej okupacji.

Zapalono też znicz przy kamieniu upamiętniających rzeszowskich  Żydów zamordowanych podczas niemieckiej okupacji. (Fot. Kinga Dereniowska)
Andrzej Duda z żoną w Markowej na Podkarpaciu
Andrzej Duda i z żoną Agatą w Markowej. (Fot. Kancelaria Prezydenta RP)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin