REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Niezwykłe znalezisko w Bieszczadach. Skąd pieczęć kolektanta z Nienowic w wojennych okopach?

Metalową pieczęć znaleziono na terenie leśnictwa Rabe – Nadleśnictwo Baligród. (Fot. Artur Hejnar)

Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” odkryli sporo historycznych militariów. Szczególną uwagę zwróciło jedno znalezisko. Nie tylko nie było ono związane z wojną, ale i terenem, na którym go odkryto…

Pieczęć po odczyszczeniu. (Fot. Artur Hejnar)

O jaki artefakt chodzi? O metalową pieczęć, którą odkryto na terenie leśnictwa Rabe.

– Początkowo podejrzewano, że znalezisko to może być związane z wojskiem, biorąc pod uwagę, że miejsce tego odkrycia było terenem ciężkich walk zimą 1915 roku – tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

– Po wstępnym oczyszczeniu okazało się, że tekst umieszczony na pieczęci jest w języku polskim. Zrobiło się bardziej zagadkowo, pojawiło się pytanie, jak ona trafiła do bieszczadzkiej ziemi? – opowiada Artur Hejnar, zastępca prezesa Zarządu Stowarzyszenia.

Kolektant sprzedawał losy

 Stempel w odbiciu lustrzanym. (Fot. Artur Hejnar)

Na pieczęci widnieje imię i nazwisko, jak również miejscowość i funkcja właściciela: „ILKO PRYSLAK – KOLEKTANT – W NIENOWICACH”. Historia i losy człowieka związanego z tym artefaktem pozostają nieznane.

A co oznacza samo słowo „kolektant”? Według opracowania „Leksyka pierwszych urzędowych pism Galicji” Joanny Suchożebrskiej: „kolektant – to sprzedający losy na loterii (L.n.n.; jest kolekta − składanie jałmużny na ubogich)”.

Nienowice to natomiast wieś w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno, czyli… ok. 100 km od miejsca, w którym znaleziono pieczęć.

– Po konsultacji z archeologiem, panią Anną Okoniewską z WUOZ Delegatura w Krośnie, pieczęć została przekazana do urzędu konserwatorskiego, gdzie zostanie poddana szczegółowym badaniom – powiedział Artur Hejnar.

Może tam uda się znaleźć nowy trop…

Pieczęć po wstępnym oczyszczeniu z ziemi. (Fot. Artur Hejnar)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin