REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Noworodek w żubrzej zagrodzie w Bieszczadach!

Zagroda Pokazowa w Mucznem ma nowego mieszkańca. (Fot. Tomasz Różycki)

Choć małe żubrzątka mają zwyczaj przychodzenia na świat w czerwcu, w bieszczadzkiej Zagrodzie Pokazowej już w maju, przyszedł na świat nowy mieszkaniec stada.

Pierwsze w tym roku żubrzątko w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem przyszło na świat w niedzielę, 12 maja.

– Jego matką jest krowa o imieniu Muczna przywieziona z Francji, a ojcem młody byk Spovid, przywieziony z Niemiec – informuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

To rzadkość, by żubrzyce wycielały się tak wcześnie, gdyż najczęściej dzieje się to w czerwcu.

– Tak wczesne narodziny zanotowaliśmy ostatnio w 2021 roku. Noworodek dość raźno zabrał się do życia, dużo ssie mleka i zaczyna biegać – informuje Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany. – W ubiegłym roku w zagrodzie przyszły na świat cztery żubrzątka, którym imiona zostały nadane w drodze ogólnopolskiego konkursu.

Dostanie imię na „Pu”

Żubrzątko dostanie imię zaczynające się na „Pu”. (Fot. Tomasz Różycki)

Do księgi rodowodowej w ubiegłym roku zapisano byczka Puerto oraz jałówki Pustynkę, Pułapkę i Pudynę. Imiona bieszczadzkich żubrów urodzonych w niewoli zgodnie z przyjętymi zasadami zaczynają się od liter „Pu”. W tym roku w zagrodzie oczekiwane są kolejne narodziny.

Jak prezentuje się żubrzątko można się przekonać, odwiedzając Zagrodę Pokazową w Mucznem. Jest ona otwarta dla zwiedzających bezpłatnie, codziennie od świtu do zmierzchu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin