REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Do sanatorium tylko z e-skierowaniem. Na Podkarpaciu zniknie 7-metrowy stos papieru

W 2023 roku z leczenia w sanatoriach skorzysta około 16,5 tys. mieszkańców Podkarpacia. Na zdjęciu uzdrowisko Iwonicz-Zdrój. (Fot. Wit Hadło) 

Koniec z drukowaniem i koniecznością przynoszenia skierowań do sanatorium do siedziby NFZ. Dzięki temu na Podkarpaciu zniknie stos papieru o wysokości 7 metrów!  Od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej.

– E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe będzie automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

E-skierowanie do sanatorium to wygoda dla obu stron – pacjenta i lekarza

System elektroniczny będzie za lekarza pamiętał o dacie, uzupełnieniu wszystkich informacji czy podaniu prawidłowego numeru PESEL.

Za pacjenta – o terminie ważności skierowania oraz o jego dostarczeniu do odpowiedniego oddziału NFZ. 

– Cały proces będzie widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta, ale niech nie obawiają się ci, którzy go nie mają. Ostateczna decyzja o przyznaniu miejsca w sanatorium będzie wysyłana tak jak do tej pory, za pomocą tradycyjnego listu – mówi Violetta Tyczyńska, zastępca dyrektora do spraw służb mundurowych w POW NFZ w Rzeszowie.

Violetta Tyczyńska, zastępca dyrektora do spraw służb mundurowych w POW NFZ w Rzeszowie
Decyzja o przyznaniu miejsca w sanatorium będzie wysyłana tak jak do tej pory, za pomocą tradycyjnego listu – zapewnia Czytelników Super Nowości Violetta Tyczyńska, zastępca dyrektora do spraw służb mundurowych w POW NFZ w Rzeszowie. (Fot. arch. POW NFZ)

Co się dzieje ze skierowaniem do sanatorium po wystawieniu przez lekarza?

Po zarejestrowaniu w systemie, skierowanie do sanatorium rozpatruje lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, zatrudnionego przez NFZ. Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania z powodów medycznych. Czas liczy się od daty rejestracji skierowania w systemie.

Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. W przypadku zaś braków w skierowaniu, poprosi lekarza kierującego na leczenie o jego uzupełnienie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca w sanatorium i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Jakie szczegóły e-skierowania znajdują się w IKP?

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe to dokument, którego – w odróżnieniu od papierowej wersji – nie da się zgubić. W każdej chwili pacjent ma do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP.

Pacjent znajdzie tam wszystkie potrzebne informacje. W przypadku pozytywnej decyzji będą to m.in.:

  • orientacyjny czas oczekiwania,
  • miejsce w kolejce oczekujących,
  • termin i miejsce leczenia,
  • a także nazwa uzdrowiska i jego adres.

Na Internetowym Koncie Pacjenta można prześledzić również historię poprzednich e-skierowań. Rodzice mogą odzicowi obejrzeć historii leczenia dziecka.

Czy papierowe skierowania do sanatoriów będą dopuszczalne?

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania na pobyt w sanatorium.

– Stanie się tak, gdy dotyczy ono leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie. Gdy zatem lekarz nie będzie miał możliwości wysłać elektronicznego skierowania, w wyjątkowych sytuacjach wersja papierowa będzie uznawana – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ.

Mimo, że e-skierowania obowiązują od 1 lipca 2023 r,, to już od połowy marca tego roku, można je było wystawiać w systemie elektronicznym. 

– W tym czasie prowadziliśmy szkolenia dla lekarzy, aby bez problemów rozpocząć pracę w programie. Do naszego oddziału NFZ wersje elektroniczne skierowań już wpływały – informuje rzecznik.

16,5 tys. pacjentów z Podkarpacia w 2023 r. skorzysta z sanatoriów

W tym roku Podkarpacki NFZ wysłał na leczenie uzdrowiskowe już ponad 8 tysięcy pacjentów. Większość jeszcze na podstawie skierowań papierowych. Oznacza to, że w 2023 roku z leczenia i rehabilitacji w sanatoriach skorzysta około 16,5 tys. mieszkańców województwa podkarpackiego. 

– Ta liczba to około 60 tysięcy kartek papieru, gdyż do skierowania dołączanych jest na ogół kilka kartek dodatkowych informacji – to stos o wysokości prawie 7 metrów! Elektroniczne skierowania to zatem nie tylko ułatwienie dla Pacjentów i Lekarzy, ale także olbrzymia oszczędność papieru i wody, która służy do jego wyprodukowania! – kończy Rafał Śliż.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin