Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Gang pedofilów rozbity. Matka udostępniała zdjęcia dziecka

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili operację „Barbossa” wymierzoną ponownie w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. (Fot. archiwum CBZC)

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili operację „Barbossa” wymierzoną w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. Efekt? Zatrzymanie 49 osób, z których 21 zostało tymczasowo aresztowanych.

Przeprowadzenie 87 przeszukań na terenie całej Polski, zabezpieczenie 92 komputerów i 172 twarde dyski zawierające ponad 40 tys. plików video i ponad 130 tys. zdjęć przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W akcji udział brali policjanci z Rzeszowa.

Zwalczanie zjawiska seksualnego wykorzystywania bezbronnych dzieci w Internecie stanowi jedno z priorytetowych zadań policjantów CBZC.

Uderzenie w pedofilię. Udana akcja setek policjantów

W kolejną dużą operację skierowaną wobec sprawców przestępstw o podłożu seksualnym zaangażowanych było 372 policjantów CBZC ze wszystkich komórek terenowych. Byli wśród nich m.in. kontrterroryści z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie.

Zatrzymano 49 osób, w wieku od 19 do 70 lat, przeprowadzono 87 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono łącznie ponad 720 cyfrowych nośników, zawierających po wstępnych badaniach ponad 170 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich.

Zatrzymano 49 osób, z których 21 zostało tymczasowo aresztowanych. (Fot. archiwum CBZC)

Z ustaleń śledczych wynika, że rozpowszechnianie pedofilskich treści odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach internetowych, przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów. Podejrzani usłyszeli zarzuty karne o czyny z art. 202 § 3 k.k. tj. posiadanie i rozpowszechnianie treści o charakterze pedofilskim.

Wśród zatrzymanych matka, która udostępniała zdjęcia dziecka

W 21 przypadkach sądy zdecydowały o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztów. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 641 tys. zł. Wśród tymczasowo aresztowanych są m.in.: mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka.

Cztery spośród zatrzymanych osób w przeszłości usłyszały już zarzuty karne rozpowszechnia lub posiadanie materiałów o charakterze pedofilskim.

Teraz przed śledczymi czasochłonny i trudny proces oględzin zabezpieczonych nośników, zawierających drastyczne materiały z udziałem dzieci. Od efektów pracy informatyków śledczych zależeć będzie przedstawienie podejrzanym kolejnych zarzutów.

Przeprowadzona akcja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuratur terenowych w całym kraju. Efekty działań to również wynik dobrej współpracy z Europolem i amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin