Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Ministerstwo edukacji blokuje telefon, który uratował życie pięciu tysiącom dzieci

Smutne dziecko, które może potrzebować pomocy
Szacuje się, że specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje aż 630 tys. dzieci. (Fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Każdy telefon na numer 116 111 jest wołaniem o ratunek. Niemal każda interwencja to uratowane życie, czasem bardzo małych dzieci – informuje prowadząca telefon zaufania Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat pomaga dzieciom krzywdzonym i wykorzystywanym seksualnie. W jej ocenie blokowanie tego numeru przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jest działaniem na szkodę dzieci. A blokuje go, bo usunęło ze swojej strony informacje o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży. Podjęło też kroki, by link do strony telefonu nie był zamieszczany w podręcznikach szkolnych.

A wszystko dzieje się w dobie narastającego kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w naszym kraju. Gdy co ósme dziecko w wieku 7 – 17 lat doświadczyło już zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje dziś aż 630 tys. dzieci.

Dziecięcy telefon zaufania działa od ponad dekady

Telefon 116 111 został powołany decyzją MSWiA i UKE w 2008 r. i powierzony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Uruchomiono go, żeby wypełnić obowiązek wynikający z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Od początku działania konsultanci odebrali ponad 1,4 miliona telefonów, odpisali na blisko 100 tysięcy wiadomości. Podjęli też ponad 4,7 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia a nawet życia dziecka.

Tylko w 2022 roku konsultanci telefonu przeprowadzili 52 896 rozmów i odpowiedzieli na 8 094 wiadomości online. Podjęli też 885 interwencji ratujących zdrowie lub życie. To blisko 2,5 interwencji dziennie. W pierwszej połowie 2023 takich interwencji było prawie 500, dokładnie 497. Telefon w języku polskim działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, w języku ukraińskim jest dostępny w godzinach 14-24.

Jego niszczenie zaczęło się w 2022 roku, gdy linia utraciła finansowe wsparcie państwa, co tłumaczono faktem uruchomieniem nowego telefonu zaufania przy Rzeczniku Praw Dziecka pod numerem 800-12-12-12.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie odpuściła, obecnie działalność linii 116-111 zabezpiecza dzięki środkom pozyskanym w całości od indywidualnych darczyńców i podmioty prywatne. Dzięki temu wsparciu udało się zapewnić profesjonalną kadrę, która w dalszym ciągu, nieprzerwanie obsługuje numer. Pomocy w telefonie udzielają wykwalifikowani specjaliści lub przeszkoleni stażyści pod stałą superwizją doświadczonych konsultantów. W ocenie Fundacji pozbawienie dzieci informacji o numerze telefonu 116-111 to ryzyko, że ze swoimi problemami zostaną zupełnie same.

„Dlatego domagamy się szerokiej kampanii informacyjnej o dostępnych kanałach pomocy, w tym o telefonie 116-111 prowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Blokowanie tej informacji jest działaniem na szkodę dzieci” – czytamy w apelu Fundacji.

O wsparcie psychologiczne w szkołach też trudno

Jak informowaliśmy na łamach Super Nowości w Polsce brakuje ponad 27 proc. psychologów szkolnych na rok szkolny 2023/24. Z danych Fundacji GrowSPACE wynikało, że 450 gmin, na miesiąc przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, nie miało ani jednego obsadzonego takiego etatu.

W całej Polsce w szkołach odnotowano prawie 2 300 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych było 6105 etatów. W obecnej sytuacji jeden etat psychologa/psycholożki szkolnej przypadał na 785 uczniów i uczennic.

Najgorzej jest właśnie na Podkarpaciu

W co czwartej podkarpackiej gminie nie ma ani jednego psychologa szkolnego. W podstawówkach jest więcej wakatów niż obsadzonych etatów psychologów. To zatrważające dane. W dodatku najgorsze w Polsce.

W przypadku szkół podstawowych, na obsadzonych 187 etatów, przypada aż 201 wakatów.

– Młodzi ludzie nie będą mieć dostępu do żadnej pomocy psychologicznej na terenie swojej szkoły. Tymczasem, w ubiegłym roku, na Podkarpaciu doszło do 96 prób samobójczych, z których 6 skończyło się śmiercią. Może można było tego uniknąć? –- mówił 2 sierpnia Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSpace, pod budynkiem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

– Jeżeli mówimy o dostępności do leczenia to na pewno jest niewystarczająca. Mamy jeden oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Łańcucie oferujący 24 łóżka i dwa oddziały dzienne w Łańcucie (23 miejsca) i w Rzeszowie przy Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjnym na ul. Leszka Czarnego z podobna liczbą miejsc oraz kilkanaście poradni – mówi dr n. med. Dariusz Mazurkiewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

__________

Do poradni psychologicznej w województwie podkarpackim w tym roku można się dostać tylko w trzech funkcjonujących na fundusz placówkach. W pozostałych terminy oscylują, od marca do listopada 2024 roku (według Informatora o terminach leczenia NFZ).

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin