Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Na Podkarpaciu nie leczą uzależnionych od internetu dzieci

Dziecko przed monitorem komputera
Dzieci i młodzież coraz częściej uzależniają się od internetu. (Fot. Pixabay)

Z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Z ostatniego badania EU Kids Online, przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci. A 35 proc. przyznaje, że internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi. 

– Komputer może stać się nałogiem, z którym trzeba  walczyć jak z innymi uzależnieniami. Szczególnie na szybkie uzależnienie narażone są dzieci, bo ich psychika jest jeszcze słabo ukształtowana – mówi  Katarzyna Górka, psycholog, psychoterapeuta  z Rzeszowa.

Uzależnienie dzieci od internetu stało się faktem

Pilotażowy program pomocy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii funkcjonuje od kilku lat  w 14 miastach Polski. Realizuje go Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Terapia wyjścia z e-uzależnień składa się m.in. z porad lekarskiej diagnostycznej i terapeutycznej oraz psychologicznej. Do tego z sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i sesji psychoedukacyjnej.

Czas terapii zależy do pacjenta. Aby przystąpić do programu nie potrzeba skierowania. Wystarczy skontaktować się z jednym z ośrodków zlokalizowanych w:

 • Jeleniej Górze,
 • Wrocławiu,
 • Toruniu,
 • Zielonej Górze,
 • Oświęcimiu,
 • Białymstoku,
 • Warszawie,
 • Łodzi,
 • Czechowicach-Dziedzicach,
 • Pszczynie,
 • Koninie,
 • Szczecinie,
 • Siemianowicach Śląskich
 • i Sosnowcu.

Trwa do końca czerwca 2024 roku. Jest bezpłatny. Dlaczego nie funkcjonuje  w ani jednym mieście Podkarpacia?

W kwestii pilotażu, warto mieć na uwadze, że nie oznacza on pełnej dostępności. To jedynie przetestowanie proponowanych rozwiązań, zbadanie ich wpływu oraz racjonalności funkcjonowania wśród innych możliwości leczenia czy diagnozy. A gdy minie okres testowy – rozważenia wprowadzenia tych rozwiązań w całym kraju w szerszej skali.

– Program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych będzie trwał do końca czerwca przyszłego roku, ale żadna podkarpacka placówka nie zgłosiła się do niego (warto zauważyć, że z sąsiednich województw, jedynie małopolskie posiada jedną placówkę: Centrum Rehabilis w Oświęcimiu) – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

Uzależnienie od internetu. Gdzie znaleźć pomoc na Podkarpaciu

I dodaje, że młodzi pacjenci i ich rodzice mogą znaleźć fachową pomoc w ośrodkach opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży, które pomocy udzielają w 19 miejscach w województwie podkarpackim. Bez skierowania i w głównej mierze w domu młodego pacjenta.  W 4 poradniach uzależnień dla dzieci i młodzieży lub 21 ogólnych poradni i ośrodków leczenie uzależnień, jeśli problem dotyczy pełnoletniej młodzieży. Ich dokładne adresy można znaleźć na stronie www.nfz-rzeszow.pl w zakładce pacjenci/gdzie się leczyć.

Sygnałem alarmowym, który powinien wzbudzić niepokój rodzica, jest wydłużanie przez dziecko czasu korzystania z multimediów, przez co zaniedbane zostają inne aktywności. Dziecko lub nastolatek wycofuje się z realizacji wcześniejszych zainteresowań, na rzecz korzystania z komputera lub telefonu.

Próby wprowadzenia zasad, podejmowane przez rodziców spotykają się z silnym protestem ze strony dziecka. Pojawiają się objawy odstawienne, pobudzenie, drażliwość, niepokój. Przymus podejmowania aktywności, mających na celu zmniejszenie napięcia, wiążą się z nieprzestrzeganiem wprowadzonych zasad. Młody człowiek zaczyna rezygnować ze spotkań towarzyskich w realnym świecie, szuka okazji do spędzania czasu przed ekranem.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin