REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 3 października 2023

Jak bezpiecznie przetrwać upały? Oto rady lekarza

Na upały szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Wszyscy jednak powinni pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. (Fot. Pixabay)

Przed nami znowu kilka dni tropikalnych upałów. Lekarze uczulają: dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na choroby układu krążenia źle znoszą wysokie temperatury.  Przypominają, że w upalne dni serce człowieka bije szybciej, rozszerzają się naczynia krwionośne, ciało zaczyna się pocić – wszystko po to, by zapobiec przegrzaniu. Radzą by unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, między godziną 10 a 15.

W czasie wysokich temperatur wzrasta ryzyko zasłabnięć, duszności, bólów w klatce piersiowej – to najczęstsze symptomy, z którymi „sercowcy” trafiają do lekarzy w sezonie letnim. To właśnie w tym czasie dochodzi najczęściej do udaru mózgu, nasilenia niewydolności serca oraz zaostrzenia objawów choroby wieńcowej. 

Wszyscy nie tylko osoby z chorobami układu krążenia powinny przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze: pić dużo płynów, by uniknąć odwodnienia.

Warto sięgać po wodę mineralizowaną, zawierającą elektrolity, które są tracone w dużej ilości przez skórę i pić je sukcesywnie małymi porcjami, wypijając do dwóch, trzech litrów płynów. 

Wypicie dużej ilości naraz nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.  Do szklanki wody mineralnej możemy dodać plasterek cytryny, listek melisy lub mięty, które dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzona. 

Po drugie: zapobiegać przegrzaniu. Czas wolny najlepiej spędzać w półcieniu, unikać spacerów między 10 a 15, a cięższe prace wykonywać wieczorem. Należy również zadbać o nakrycie głowy. Niewskazane jest przebywanie w miejscach zatłoczonych, a w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura powinna być niższa maksymalnie o 5 stopni od tej, panującej na zewnątrz. 

Lekkostrawna dieta, zero alkoholu

Ważna jest też lekkostrawna dieta, pozbawiona kawy i alkoholu. Podczas wysokich temperatur, organizm uruchamia naturalne mechanizmy obrony przed odwodnieniem. Dlatego zaczyna gromadzić wodę w tkance podskórnej, czego wynikiem są obrzęki. 

Ciepło powoduje również rozszerzanie się żył, a to spowalnia krążenie.  Na krążenie negatywnie działa brak ruchu. Krew w naszym organizmie płynie z żył nóg do serca wbrew grawitacji, dlatego taki przepływ wspomagają zastawki żylne. One kierują krew w określoną stronę i zapobiegają cofaniu się.

Natomiast działają tylko gdy nogi są w ruchu, gdy się nie ruszamy, zastawki są zamknięte. Wówczas w nogach zaczyna gromadzić się nadmiar wody. Złagodzenie przyniesie odpoczynek z uniesionymi do  góry stopami, by krew mogła z nich odpłynąć – radzi Adam Janas, z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. 

Pamiętaj o kremie z filtrem UV

– Wysiłek fizyczny, a nawet spacer należy przełożyć na godziny poranne lub wieczorne. Pamiętajmy o ubiorze, żeby był lekki, przewiewny oraz o nakryciu głowy. I oczywiście pić dużo płynów. Najlepiej słabo zmineralizowaną wodę mineralną – mówi dr hab. n. med. Adam Janas, z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. (Fot. American Heart of Poland)

Jeżeli decydujemy się na kąpiele zarówno wodne i słoneczne bezwzględnie należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UV, który chroni m.in. przed rozwojem czerniaka.  

Po opalaniu może od razu nie wchodzimy do wody, może dojść do szoku termicznego, co w konsekwencji prowadzi do omdlenia, a nawet zatrzymania krążenia.

W upalne dni rodzice powinni baczniej zwracać uwagę na dzieci. Bieganie po podwórku w piekącym słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie.

Na spacer z małymi dziećmi powinno się wychodzić do godziny 11 lub po godzinie 15.

Bawiącym się na placu zabaw maluchom rodzice powinni co pół godziny podawać coś do picia. W grupie osób najbardziej narażonych na piekące słonce są osoby starsze.

Dlatego dla nich zalecane jest pozostanie w domach, szczególnie w środku dnia. Jeśli jednak senior musi wyjść na przykład na zakupy, czy do lekarza, powinien włożyć przewiewny strój i nakrycie głowy. Dobrze też gdyby zabrał ze sobą coś do picia.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Pierwsza strona papierowego wydania Super Nowości z 2 października 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin