Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Energetyki 18 +. Młodzież nie kupi napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny

Młody chłopak pijący napój energetyczny
Od 2024 roku młodzież nie kupi już legalnie napojów energetycznych. (Fot. Wit Hadło)

Zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków), osobom poniżej 18. roku życia stał się faktem. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym. Posłowie wprowadzili też przepisy o specjalnym oznakowaniu opakowań i kary za złamanie przepisów. Wycofali się jednak z zakazu reklamy takich produktów. Zakaz będzie obowiązywał od stycznia 2024 roku.

Lekarze są jak najbardziej za zakazem.

– Tak duża dawka kofeiny (jedna puszka jest jak siedem wypitych kaw) sprawia, że system krwionośny wykazuje anomalie w postaci chociażby arytmii serca. Do tego dochodzić mogą trudnościami z koncentracją, czy przyspieszoną akcją serca – mówił Super Nowościom dr n. med. Marian Futyma, kardiolog z Rzeszowa.

Nie mówiąc o tym, że wszystkie napoje energetyczne uzależniają. Zawierają ogromne ilości cukru (według badań nawet 28 łyżeczek!), co zakłóca metabolizm, prowadzi do nadwagi, otyłości i cukrzycy, które stały się prawdziwą plagą już u małych dzieci.

Picie przez dziecko jednej tylko puszki napoju energetycznego dziennie, może zrujnować jego układ krążenia. Do tego stopnia, że w wieku dwudziestu kilku lat młody człowiek będzie zagrożony, i to poważnie, zawałem serca. Na dzień dzisiejszy zaś wpływa na gorsze zachowanie, bo dzieci po wypiciu takiego napoju są mocno pobudzone.

Młodzież nie kupi energetyków, reklamy pozostaną

W projekcie określono, że za „energetyk” uważa się napój będący środkiem spożywczym, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych nieletnim będzie obowiązywał nie tylko w sklepach, ale także na terenie jednostek systemu oświaty – z wyłączeniem tych, które są skierowane wyłącznie do osób dorosłych – i w automatach, w związku z tym, że taka sprzedaż nie daje możliwości weryfikacji wieku kupującego. Z ustawy, autopoprawką wyeliminowano zapis dotyczący reklam i promowania napojów energetycznych.

– Uznaliśmy jako wnioskodawcy, że samo ograniczenie możliwości zakupu osobom do lat 18. napojów energetycznych spowoduje, że reklam skierowanych do takich osób na rynku najzwyczajniej nie będzie. Nikt nie będzie miał intencji, interesów w tym, żeby takie reklamy zamieszczać – mówił minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk.

Za nieprzestrzeganie przepisów będą kary:

  • za sprzedanie dziecku energetyka – 2 tys. zł,
  • za nieoznaczenie opakowania – do 200 tys. zł.

_____

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że „2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące. Natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) było to odpowiednio 35,7 proc. chłopców i 27,4 proc. dziewcząt.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin