Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Na Podkarpaciu przybywa stulatków. Najstarsza rzeszowianka ma 108 lat

Na Podkarpacia żyje obecnie ponad 150 stulatków. Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. pixabay)

Już 152 osoby z województwa podkarpackiego pobierają świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. Najstarsza wśród nich jest rzeszowianka urodzona w 1915 roku.

Świadczenia honorowe dla stulatków wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze w maju 2019 r. otzrymywało je na Podkarpaciu 83 seniorów, a w sierpniu 2020 r. – 95. Dziś to 152 osoby.

– Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Wypłacane jest dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

POLECAMY: L4 pod palmami albo na budowie u szwagra. ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Co ciekawe, świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. Jest jeden warunek – w takim przypadku pieniądze przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć dokument, potwierdzający datę urodzenia

5 540 zł brutto dla stulatka

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwotę bazową dla nowych stulatków ustala się corocznie. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

– Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2023 r.,  świadczenie honorowe wynosi 5 540,25 zł brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej, albowiem nie jest ono waloryzowane – mówi rzecznik podkarpackiego ZUS.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca pieniężny bonus dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin