Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

L4 pod palmami albo na budowie u szwagra. ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie

Zamiast się leczyć „chorzy” brylowali na zagranicznych wycieczkach i jeszcze się tym chwalili w mediach społecznościowych. Fot. Mariusz Włoch

Podkarpacki ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Jak się okazuje nie zawsze wykorzystujemy je zgodnie z prawem. Zdarzają się tacy, którzy w tym czasie pomagają na budowie u szwagra, prowadzą salon fryzjerski albo sadzą ziemniaki. Nie brakuje też „chorych”, którzy na L4 jeżdżą na wczasy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Podczas kontroli w 2022 roku w obu przypadkach wykryto nieprawidłowości. W sumie cofnięto zasiłki na kwotę  1 262,6 tys. zł.

Jakie nieprawidłowości wchodziły w grę?

– Bardzo różne. Przykład? Podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia, teść osoby chorej poinformował kontrolujących, że ten pomaga na budowie u szwagra. Inny chory wykonywał pracę zarobkową z tytułu drugiego zatrudnienia, kolejny podczas orzeczonej niezdolności do pracy, remontował dom.  Fryzjerka przebywając na zwolnieniu lekarskim miała otwarty salon i obsługiwała klientów, a inny niezdolny do pracy, sadził ziemniaki. Trafiały się również osoby wykorzystujące zwolnienie chorobowe na zagraniczne wycieczki lub wczasy – wylicza Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy w ZUS na Podkarpaciu.

L4 kontrolować może ZUS i pracodawca

Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę – uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS

W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają dana osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia.

Do drugiego typu kontroli mają prawo, zarówno ZUS, jak i płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Polega ona na kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem. Sprawdza się wówczas czy chory, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem, czy nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Prawie 3 tysiące kontroli, ponad 200 osób straciło zasiłek

W 2022 roku ZUS  przeprowadził 2 835 kontroli pod kątem wykorzystywania zwolnień i 208 osób pozbawił prawa do chorobowego, cofając zasiłki na kwotę 474,5 tys. zł. Jeżeli zaś chodzi o  prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy skontrolował 26,8 tys. osób. Za zdolnych do pracy uznał 1451 osób, którym zasiłki cofnął na kwotę 788,1 tys. zł.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin