Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Oset gigant w Kielanówce. Piękny, choć pospolity

Tak wygląda oset w Kielanówce. (Fot. Wit Hadło)

Niby pospolity, a wzbudził emocje na tyle duże, że właścicielka posiadłości w Kielanówce, na której wyrósł, pofatygowała się do redakcji, żeby nas o tym osobiście powiadomić. 

Rzeczywiście wygląda imponująco. Chociaż to zwykły oset, tyle, że olbrzymi, inaczej nazywany jest popłochem pospolitym. To roślina o silnej, masywnej łodydze pokrytej kującymi włoskami oraz ciernistych liściach. Gdy kwitnie wykształca kwiat o ciemno – różowej barwie. W późniejszym okresie na gałązkach formują się także owoce w postaci białego puszku. 

Taki oset może być nie tylko ozdobą ogródka. Oprócz zastosowania w dekoracji posiada również właściwości lecznicze. Wywary z korzenia oraz ziela popłoch posiadają działanie silnie moczopędne oraz oczyszczające organizm z toksyn.  Regularne picie naparów z ziela poprawia odporność organizmu na infekcje oraz stany zapalne.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin