REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Konrad Fijołek: na Zalesiu stworzymy ogród botaniczny

Konrad Fijołek na Zalesiu w Rzeszowie
Konrad Fijołek spaceruje po zielonym Zalesiu i marzy o ogrodzie botanicznym. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Zalesie w Rzeszowie będzie zielone. – Wracamy do pomysłu, żeby na tutejszych wzgórzach stworzyć ogród botaniczny – mówi prezydent Konrad Fijołek. Pierwszym z elementów, które mają tu powstać, będzie park dendrologiczny.

Tereny na Zalesiu to kolejne w Rzeszowie miejsce, w którym miasto stawia na zieleń.

– Mieszkańcy Zalesia od dawna mówią, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na tutejszych wzgórzach jest bardzo potrzebne. Powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego. Przed laty istniały już takie plany – mówi prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

Rzeszowski ogród botaniczny ma powstać na terenach, do których prowadzi ulica Spacerowa. Będzie się składał z kilku elementów. Pierwszy z nich to park dendrologiczny, czyli miejsce, w którym uprawia się i kolekcjonuje różne drzewa i krzewy. Prezydent Konrad Fijołek zadecydował już o przygotowaniu takiej inwestycji.

Malownicza ścieżka turystyczna na rzeszowskim Zalesiu
Na Zalesiu już w tej chwili jest zielono. To doskonałe miejsce na miejskie spacery. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Miasto ma 4 hektary, a będzie więcej

Na Zalesiu, w miejscu przyszłego ogrodu botanicznego, miasto ma już ok. 4 hektarów.

– Będziemy ten teren systematycznie powiększać. Niedługo, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Tereny znajdują się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych.

Park dendrologiczny, który powstanie najpierw, to nie tylko hodowla drzew. Ma też służyć celom naukowo-badawczym. Zalesie wydaje się idealne do jego utworzenia. Tereny w okolicy ul. Spacerowej w Rzeszowie już w tej chwili porośnięte są drzewami i krzewami, jest tu też trochę łąk.

Dodatkowy atut jest taki, że położone są w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpat i Kotliny Sandomierskiej. A to miejsce interesujące z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych.

– Posiada w dodatku bogatą i urozmaiconą rzeźbę w postaci wzniesień i obniżeń. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczne ukształtowanie terenu pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę Rzeszowa oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – zapowiada Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Zalesie. Widok na centrum Rzeszowa
Widok na Rzeszów ze wzgórz na Zalesiu. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin