REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Podczas przebudowy drogi w Kańczudze odkryli lochy

W Kańczudze odkryto lochy, które wybudowano kilkaset lat temu. (Fot. Kańczuckie Lochy – Przeszłość dla Przyszłości)

W Kańczudze odkryto podziemne piwnice i tunele. Kilkaset lat temu zbudowali je mieszkańcy dla ochrony przed najeźdźcą.

Do 15 maja wstrzymano prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej nr 835 w Kańczudze. Powodem decyzji, którą podjął wojewódzki konserwator zabytków, jest odkrycie podziemnych lochów.

O podziemnych miejskich korytarzach w Kańczudze mówiono od lat. Ale zawsze kończyło się jedynie na opowieściach. Dopiero dzięki przebudowie drogi wojewódzkiej, obok kościoła odkryto podziemne piwnice i tunele wybudowane przez mieszkańców Kańczugi dla ochrony przed najeźdźcą. Może to dotyczyć jeszcze okresu z XVI w., gdy doszło do zniszczeń po najazdach tatarskich i wołoskich w końcu XV w. oraz na początku XVI w.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu już działa. Wejdź do podziemi!

Odkryciem w okolicy kościoła w Kańczudze zainteresowali się również historycy. Pasjonaci przeszli nawet 30 metrów pod ziemią pod drogą wojewódzką nr 881 i dotarli w okolice tzw. Małpiego Gaju przy Rynku.

Odkryciem w okolicy kościoła w Kańczudze zainteresowali się również historycy. Pasjonaci przeszli nawet 30 metrów pod ziemią. (Fot. Kańczuckie Lochy – Przeszłość dla Przyszłości)

Najpierw natrafiono na fragment tunelu, który prowadził do budynku kina. Być może uda się jeszcze znaleźć wejście do lochów, m.in. w okolicach kamienic Kellermana.

Wprawdzie do połowy maja wstrzymano prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej, ale nie na całym odcinku. Tylko w Kańczudze jak wynika z decyzji Beaty Kot, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Przemyślu, zlecone zostały ratownicze badania archeologiczne i zabezpieczony ma być ceglany tunel.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin