Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

16-letni Kyrylo H. przyznał się do ataku nożem na 12-latkę. Motyw nie jest znany

16-latek, który zaatakował nożem dziewczynkę przed sądem w Rzeszowie
16-letni Kyrylo H. (siedzi w brązowej bluzie z kapturem), przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie, po raz pierwszy przyznał się do zranienia nożem nastolatki. (Fot. Wit Hadło)

Podczas czwartkowej rozprawy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Kyrylo H., 16-latek zatrzymany za atak nożem na 12-letnią Anastazję, po raz pierwszy przyznał się do zranienia nożem nastolatki. Wcześniej, gdy został zatrzymany przez policję, odmówił odpowiedzi na pytanie o to, czy zaatakował ostrym narzędziem dziewczynkę.

Teraz decyzją sądu chłopiec będzie czekał w Izbie Dziecka na wybór ośrodka wychowawczego, do którego zostanie przewieziony. Będzie w nim przebywał przez trzy miesiące. O tym, do którego ośrodka trafi, zdecyduje w ciągu 72 godzin Ministerstwo Sprawiedliwości. Niekoniecznie musi to być placówka na terenie Podkarpacia. O wyborze zdecyduje wolne miejsce w takim ośrodku.

– Nie jest znany motyw działania sprawcy, który zaatakował 12-latkę – poinformował sędzia Tomasz Berezowski, prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie. – Chłopiec skończył 16 lat więc może odpowiadać karnie jak osoba dorosła.

Zdecydują o tym biegli, psychologowie lub psychiatrzy, którzy spotkają się z 16-latkiem w ośrodku wychowawczym dla nieletnich.

– Nieletniemu postawiliśmy dwa zarzuty: usiłowania zabójstwa Anastasii i groźby karalne. Gdyby zapadła decyzja, że 16-latek będzie odpowiadał jako osoba dorosła, to grozi mu nawet 25 lat więzienia – dodał sędzia Berezowski.

Tomasz Berezowski z rzeszowskiego sądy na konferencji prasowej dla mediów
– 16-latek trafi na trzy miesiące do ośrodka wychowawczego. Jeśli biegli zdecydują, że będzie mógł odpowiadać karnie za swój czyn, to grozi mu nawet 25 lat więzienia – powiedział sędzia Tomasz Berezowski, prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie. (Fot. Wit Hadło)

Matka nie wierzy w winę syna

Wniosek do sądu w sprawie podjęcia decyzji o umieszczeniu chłopaka w ośrodku wychowawczym 15 listopada złożył o godz. 14 prokurator z Prokuratury Okręgowej. Już dzień później, w czwartek odbyła się rozprawa w tej sprawie. O tak szybkim terminie zdecydowano w trybie pilnym, i poza kolejnością wylosowano sędziego, który ją poprowadził.

Rozprawę wyznaczono na 16 listopada, na godz. 10.45. Odbyła się z wyłączeniem jawności.

Przed salą rozpraw dziennikarze wypytywali matkę, która siedziała przed drzwiami z różańcem i modliła się o syna, czy jej dziecko jest winne. Nie od razu odpowiedziała, bo okazało się, ze nie zna, ani języka polskiego, ani rosyjskiego. Dopiero, gdy wyszła tłumaczka języka ukraińskiego kobieta powiedziała drżącym głosem, że nie wierzy w winę swojego syna. I sama źle się czuje po tym co się wydarzyło.

Matka 16-letniego nożownika modli się przed salą rozpraw
Matka 16-latka przed salą rozpraw modliła się na różańcu za syna. (Fot. Wit Hadło)
Rozprawa 16-letniego nożownika przed sądem w Rzeszowie
Dziennikarze próbują porozmawiać z matką 16-letniego Kyryly. (Fot. Wit Hadło)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin