Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

12-latka zaatakowana nożem na Baranówce. Policja zatrzymała sprawcę napadu [AKTUALIZACJA]

Do ataku nożownika na Baranówce doszło w poniedziałek, 13 listopada, ok. godz. 17. (Fot. archiwum policji)

Na os. Baranówka w Rzeszowie nieznany mężczyzna zaatakował nożem 12-letnią dziewczynkę. Do napadu doszło w okolicach przedszkola, niedaleko kładki na ul. Ofiar Katynia. Napastnik jest już w rękach policji. Ma 16 lat.

Najnowsze informacje w sprawie napadu

We wtorek (14 listopada) około godziny 19.30 mieszkańcy osiedla gen. Władysława Andersa w Rzeszowie (dawniej Baranówka III) relacjonowali zatrzymanie mężczyzny, który mógł być sprawcą ataku nożem na 12-latkę. Widzieli oni jak osoby ubrane po cywilnemu zatrzymały młodego mężczyznę. Został przez nich skuty kajdankami. Przyjechali też umundurowani policjanci, którzy zabrali podejrzanego.

Mieszkańcy osiedla byli przeświadczeni, że musiała to być osoba, która zraniła dziewczynkę, bo miała czerwone buty i czarną kurtkę, a tak ubranego mężczyznę widziano w poniedziałek  około godziny 17 przy ul. Mikołajczyka, gdy doszło do napadu.

O godz. 19.45 we wtorek na stronie internetowej Podkarpackiej Policji pojawił się komunikat, że zatrzymano mężczyznę, który mógł mieć związek z poniedziałkowym  atakiem nożownika na dziewczynkę. 

Czteropiętrowy blok na rzeszowskim osiedlu generała Andersa (dawniej Baranówka)
W tym bloku przy ul. Mikołajczyka 12 mieszka 12-letnia Anastazja, którą nożem zaatakował 16-latek. (Fot. Wit Hadło)

_____

Do napadu doszło w poniedziałek wieczorem

Z informacji, które uzyskaliśmy z policji wynika, że do ataku nożem na 12-letnią dziewczynkę doszło na Baranówce w poniedziałek około godziny 17. Dziecko zostało zranione ostrym narzędziem i trafiło do szpitala. Na chodniku została wielka plama krwi. 

– Dziewczynka wyszła z bloku i szła do sklepu –  poinformował nas prokurator Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. – Nie było świadków tego zdarzenia. Nastolatce pomógł przechodzień, który wezwał pogotowie. Dziewczynka była jeszcze w takim stanie, że wyciągnęła telefon i zadzwoniła do swojej matki informując ją o zdarzeniu.

12-latka trafiła do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie i przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jest po operacji. Z informacji przekazanych przez rzecznika Prokuratury Okręgowej wynika, że dziewczynka jest w stanie ciężkim, ale stabilnym.

Nożownika nie udało się złapać

Od mieszkańców Baranówki dowiedzieliśmy się, że do zdarzenia doszło w okolicach bramy przedszkola, obok drogowej kładki na ul. Ofiar Katynia. 12-latka o imieniu Anastazja, z pochodzenia Ukrainka, uczęszcza do szóstej klasy Szkoły Podstawowej  nr 8.

We wtorek zamknięto zewnętrzne drzwi szkoły i uczniowie nie mogli opuszczać budynku. Taką decyzję wydała dyrekcja szkoły.

Jak nas poinformowano w Komendzie Miejskiej Policji na razie nie udało się znaleźć sprawcy, który zadał cios nożem dziewczynce.

Wtorek, godz. 12. Szok na osiedlu

Zdarzenie wywołało wielki szok na osiedlu. Tragedia nastolatki, która została brutalnie zaatakowana to główny temat rozmów lokatorów z bloków przy ul. Mikołajczyka.

– Usłyszałem przeraźliwy krzyk. Ale w pierwszej chwili myślałem, że to piski bawiących się dzieci. Dopiero po chwili pod blokiem zaczęły błyskać niebieskie koguty. Wtedy stało się dla mnie jasne, że doszło do nieszczęścia. Potem dowiedziałem się, że chodzi o dziecko. Nie mogę zrozumieć, że ktoś mógł zrobić taką krzywdę – mówił dziennikarzowi „Faktu” pan Tadeusz.

Zdarzenie wywołało wielki niepokój zwłaszcza wśród rodziców.

– Czuję teraz obawy o bezpieczeństwo mojego dziecka – dodaje w rozmowie z reporterem pani Renata.

Komunikat prokuratury

Nadal nie jest znany sprawca, który w poniedziałek zaatakował nożem 12-latkę na ul. Mikołajczyka w Rzeszowie. Policjanci cały czas poszukują mężczyzny. Obecnie dziewczynka przebywa w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 i jest w stanie śpiączki farmakologicznej.

Przed godziną 12 rzeszowska Prokuratura Okręgowa wydała komunikat w związku z napadem na 12-latkę.

Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszowa wszczęła śledztwo o czyn z art. 13 paragraf 1 kodeksu karnego (odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje) w związku z artykułem 148 paragraf 1 kodeksu karnego (kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 8 lat, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności).

– W toku dotychczasowych czynności ustalono, iż w dniu 13 listopada 2023 około godziny 17, przy ul. Mikołajczyka w Rzeszowie doszło do napadu na 12-letnią dziewczynkę – poinformował prok. Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. – Ustalono, że dziewczynka szła sama na zakupy do pobliskiego sklepu i nagle nieznany mężczyzna miał zajść ją od tyłu. Następnie  zadał jej kilka ran w okolicach szyi oraz głowy. Zrobił to ostrym przedmiotem, najprawdopodobniej nożem.

Aktualnie trwają intensywne czynności mające na celu zatrzymanie sprawcy napadu. 12-latka jest w stanie ciężkim –  w śpiączce farmakologicznej.

Uczniowie z SP nr 8 będą mieli opiekę psychologa

W Szkole Podstawowej nr 8 w Rzeszowie, do której uczęszcza zaatakowana przez nożownika dziewczynka wydano komunikat do rodziców.

„W związku z wydarzeniem na osiedlu (atak nożownika) informujemy, że podjęliśmy działania mające na celu wsparcie naszych uczniów. Wychowawcy przeprowadzili krótkie rozmowy dotyczące zaistniałej sytuacji oraz bezpieczeństwa. Nasi uczniowie mają zapewnioną pomoc ze strony pedagogów i  wszystkich nauczycieli. Nasza szkoła zostanie również objęta opieką psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie. Równocześnie prosimy o szczególną troskę o Wasze dzieci  i zadbanie i och bezpieczeństwo poza domem” – napisali Maciej Dziedzic i Ewa Hus-Bednarska z dyrekcji szkoły.

 Jeszcze wczoraj w tym miejscu widoczne były ślady krwi.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin