REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Aktywność fizyczna na receptę? Taki plan mają lekarze

Wpływ wysiłku fizycznego na organizm ludzki jest bardzo pozytywny. Serce, nawet chore też potrzebuje ruchu. (Fot. Archiwum)

– Jako członek zarządu Sekcji Rehabilitacji i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, mam zamiar, już od jesieni tego roku, promować triadę pomysłów: receptę wysiłkową, poradnię leczenia wysiłkiem i zwiększenie świadomości na temat rehabilitacji kardiologicznej, także wśród medyków – zapowiada kardiolog, dr Adam Staroń.

Wtóruje mu dr Tadeusz Bednarczyk, kierownik kliniki  rehabilitacji kardiologicznej w Klinicznym Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.  

Rehabilitacja kardiologiczna jest niezbędną składową leczenia pacjentów z chorobami serca. Jej niezastosowanie jest błędem w sztuce lekarskiej, tak jak zaniechanie podania potrzebnego leku. To ostatnie stwierdzenie jest zawarte w oficjalnych dokumentach dużych międzynarodowych organizacji kardiologicznych. Ale w Polsce z trudem przebija się do świadomości, także sporej części środowiska lekarskiego. W konsekwencji, mimo że jesteśmy w ścisłej czołówce Europy w nowoczesnym leczeniu ostrej fazy zawału serca, to jednocześnie mamy jedną z większych śmiertelności w okresie kilku lat po zawale – mówi. 

Organizm młodszy o… szesnaście lat

Plan bardzo ambitny, ale czy w polskich realiach możliwy? Znając podejście wielu pacjentów do stosowania lekarskich zaleceń to będzie trudne zadanie. Wielu pacjentów, częściej mężczyzn, nie ma nawet wiedzy o tym co zażywają, bo dystrybucją leków zajmują się ich żony.

POLECAMY: Stypendia dla przyszłych lekarzy. Podkarpackie szpitale kuszą adeptów medycyny

Czy recepta wysiłkowa może stać się naturalnym elementem pracy z pacjentem?  Według dr Staronia tak.

– Jeśli rozpiszemy ją przystępnie, na dłuższy kres czasu, a chory będzie dokładnie wiedział, jakich parametrów ma pilnować (np. tętna treningowego), to jesteśmy w stanie uzyskiwać bardzo dobre rezultaty na przestrzeni miesięcy i lat. U nas takie „średnie odmłodzenie” organizmu m.in. dzięki aktywności wynosi… szesnaście lat. To chyba najtańszy lifting na świecie – podsumowuje  specjalista.

Dla serca ważny wysiłek dynamiczny

A czy wysiłek fizyczny nie koliduje z sercem “po przejściach”? – dopytujemy.

Z punktu widzenia wpływu wysiłku na serce i układ krążenia ważne jest rozróżnienie wysiłków dynamicznych, aerobowych (marsz, jogging, pływanie) oraz statycznych (ćwiczenia siłowe, oporowe).

– Pacjent kardiologiczny powinien preferować wysiłki dynamiczne, które są bezpieczniejsze i korzystniej wpływają na układ krążenia. Ostrożnie stosowane wysiłki oporowe mogą stanowić uzupełnienie treningu dynamicznego. U wybranych pacjentów w lepszym stanie ogólnym, pozwalają na odbudowę masy mięśniowej – mówi rzeszowski lekarz.

Generalnie wpływ wysiłku fizycznego na organizm ludzki jest bardzo pozytywny. Korzystnie wpływa na szereg czynników ryzyka sercowo-naczyniowego:

  • nadwagę,
  • zaburzenia lipidowe,
  • gospodarkę węglowodanową,
  • czynność śródbłonka naczyniowego.

Nie ma alternatywy dla wysiłku fozycznego

– Dla wysiłku fizycznego nie ma alternatywy, jeśli chcemy poprawić naszą ogólną sprawność. Ale tak jak z leczeniem farmakologicznym, musi być odpowiednio dawkowany. Rodzaj wysiłku, jego natężenie, długość treningu muszą wynikać z dokładnej oceny pacjenta. Kolejna uwaga – efekty wymagają systematyczności. Rozłożony w czasie, o wzrastającej intensywności jest niezastąpionym lekarstwem, podczas gdy gwałtowny jednorazowy wysiłek jest znanym czynnikiem wyzwalającym ból wieńcowy, może zdestabilizować chorego i być przyczyną poważnych powikłań – mówi dr Tadeusz Bednarczyk.

Polacy wiodą prym w Europie pod względem spożycia specyfików dostępnych na receptę, bez recepty oraz suplementów diety. „Pochłaniamy” je w niesamowitej skali. Czy otrzymanie recepty na wysiłek, a nie na konkretny preparat zda egzamin?

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin