Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Będzie wiadukt w centrum Rzeszowa. Ma połączyć Wyspiańskiego i Hoffmanowej

Wizualizacja nowego wiaduktu w centrum Rzeszowa
Koncepcja budowy nowego wiaduktu w Rzeszowie została pozytywnie zaopiniowana w lipcu przez Komisję ds. oceny projektów miejskich przy Prezydencie Miasta Rzeszowa. (Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)

Nowy wiadukt w centrum Rzeszowa ma połączyć ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej. W planach jest m.in. rozbudowa ulicy Sondeja, budowa drogi serwisowej do ul. Łokietka, budowa ronda, buspasów, chodników i ścieżek rowerowych. W poniedziałek w VIII LO w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w sprawie jego budowy.

Miasto od wielu lat zastanawiało się jak można udrożnić ruch w okolicy ul. Wyspiańskiego i Hoffmanowej. Nie chodzi tu tylko o rozładowanie „wiecznych” korków w tej okolicy, ale o zbudowanie bezkolizyjnego przejazdu nad torami kolejowymi na trasie Rzeszów-Jasło. Ostatecznie wygrała koncepcja budowy wiaduktu, który połączy te dwie ulice.

– Jest to bardzo ważna dla miasta inwestycja. Dzięki budowie wiaduktu, mieszkańcy będą mogli korzystać z kolejnego bezkolizyjnego połączenia wschodniej i zachodniej części Rzeszowa. Jest to istotne także w kontekście Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej i zwiększonego ruchu kolejowego – przypomina Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W 2022 roku wybrano wiec projektanta koncepcji budowy wiaduktu – firmę Mosty Katowice. Projekt, który kosztował 2,38 mln zł jest już gotowy. A miasto dziś zaczyna konsultacje społeczne w tej sprawie.

Nowy wiadukt ma połączyć ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej. (Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)

Wiadukt, buspasy, chodniki

Konsultacje obejmują projekt koncepcyjny, w tym: rozbudowę ul. Wyspiańskiego (od skrzyżowania z ul. Bohaterów) poprzez ul. Hoffmanowej do ul. Mochnackiego wraz z budową wiaduktu nad torami kolejowymi. Trasa ma mieć w sumie ok. 1 170 m, a sam wiadukt ok. 256 m. Do tego projekt zakłada rozbudowę ul. Sondeja na odcinku od ul. Pułaskiego do ul. Łokietka o łącznej długości ok. 245 m.

W ramach inwestycji planuje się też budowa buspasów, budowa chodników i ścieżek rowerowych oraz pieszo-rowerowych, budowa ogólnodostępnych miejsc postojowych, przebudowa skrzyżowań wraz z ulicami: ul. Bohaterów, ul. Wita Stwosza, ul. Mochnackiego, ul. Pułaskiego.

– Powstaną też drogi dojazdowe dla zapewnienia komunikacji lokalnej, ekrany akustyczne, kanalizacja deszczowa, oświetlenie drogowe, budowa i przebudowa zatok autobusowych – wylicza Artur Genrand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

W rejonie ul. Wyspiańskiego i Wita Stwosza zaplanowano budowę ronda, które będzie spełniało też rolę tzw. centrum przesiadkowego m.in. dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Mieszkańcy osiedla Pułaskiego protestują

Pomysł budowy wiaduktu w tej okolicy, już na etapie rozmów nie spodobał się niektórym mieszkańcom osiedla Pułaskiego. Jak argumentowali – będzie on przebiegał zbyt blisko bloków, przez co w okolicy zwiększy się nie tylko hałas, ale też emisja spalin.

Koncepcja została jednak pozytywnie zaopiniowana w lipcu przez Komisję ds. oceny projektów miejskich przy Prezydencie Miasta Rzeszowa.

– W chwili obecnej wykonawca przygotowuje się do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, uzyskuje również warunki techniczne od gestorów sieci – dodają urzędnicy.

Planowany termin zakończenia prac projektowych wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na budowę to koniec lipca 2024 r. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Rzeszowa inwestycja ma powstać w latach 2027 – 2029, a jej wstępna wycena to ok. 130 mln zł.

Zaczęto konsultacje

Konsultacje społeczne w sprawie nowego wiaduktu organizuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie. Ruszają 6 listopada i potrwają do 21 listopada. W poniedziałek, 6 XI o godz. 16, w sali VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wyspiańskiego 16 a, zaplanowano spotkanie otwarte i debatę z mieszkańcami.

Materiały w wersji papierowej dostępne są do wglądu w siedzibie MZD Rzeszów, ul. Targowa 1, w godzinach pracy urzędu. Uwagi i wnioski do projektu można też wysyłać drogą elektroniczną, na adres: konsultacje@erzeszow.pl.

Wyniki podsumowujące przebieg konsultacji zostaną zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa (www.bip.erzeszow.pl) oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa (www.erzeszow.pl/konsultacjespoleczne) zaraz po ich zakończeniu.

Nowy wiadukt w Rzeszowie. Pozostałe wizualizacje

Wizualizacja nowego rzeszowskiego wiaduktu
Oprócz wiaduktu w centrum Rzeszowa powstaną też drogi dojazdowe dla zapewnienia komunikacji lokalnej, ekrany akustyczne, kanalizacja deszczowa, oświetlenie drogowe, budowa i przebudowa zatok autobusowych. (Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)
Budowa nowego wiaduktu, wizualizacja ronda
W rejonie ul. Wyspiańskiego i W. Stwosza zaplanowano budowę ronda, które będzie spełniało też rolę tzw. centrum przesiadkowego m.in. dla pojazdów komunikacji miejskiej. (Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)
Zanim miasto przystąpi do inwestycji zaplanowało konsultacje z mieszkańcami. (Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa)
Pomysł budowy wiaduktu i przebudowy dróg w tej okolicy, już na etapie rozmów nie spodobał się niektórym mieszkańcom osiedla Pułaskiego.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin