Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Bitwa o rzeszowski pomnik trwa. Władze Podkarpacia chcą dorzucić się do rozbiórki

Sytuacja wokół Pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie robi się coraz bardziej napięta. (Fot. Wit Hadło)

W piątek w klasztorze OO. Bernardynów odbyło się spotkanie w sprawie Pomnika Walk Rewolucyjnych. Jego stan wymaga remontu, ale finansować nie chcą go zakonnicy. Podczas spotkania Lesław Majkut, sekretarz Województwa Podkarpackiego zaproponował za to „partycypację w kosztach w przypadku rozbiórki pomnika”.

– Spotkanie miało na celu wysłuchanie głosu każdej ze stron, która chciała przestawić swój punkt widzenia odnośnie do przyszłości pomnika. Decyzja w sprawienie dalszego losu pomnika zostanie podjęta przez Zarząd Prowincji w niedalekiej przyszłości – informuje o. Alojzy Garbarz OFM, rzecznik prasowy OO. Bernardynów.

Na spotkaniu pojawili się:

  • prezydent Rzeszowa – Konrad Fijołek,
  • wiceprezydentka Rzeszowa – Jolanta Kaźmierczak,
  • sekretarz Województwa Podkarpackiego – Lesław Majkut,
  • wicedyrektorka wydziału nieruchomości przy Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim – Agata Kicińska,
  • przedstawiciele rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej,
  • działacze  „Solidarności”
  • oraz redaktor naczelny magazynu historycznego „Tajna Historia Rzeszowa” – Marcin Maruszak.

Ze strony bernardynów uczestniczyli członek Zarządu Prowincji i Prowincjalny Konserwator Zabytków  o. dr Cyprian Moryc  oraz gwardian rzeszowskiego klasztoru  o. Bolesław Opaliński.

Prezydent Rzeszowa kontra cała reszta

Pomnik niszczeje i wymaga remontu w wielu aspektach – to m.in. ubytki w spoiwach łączących konstrukcję słupów, czy uszkodzenia blach rzeźb. Jest ogrodzony wysokim płotem. Jednak uszkodzeń do naprawy jest tak dużo, że bernardyni od decyzji PINB się odwołali.

W piątek prawie wszyscy goście zakonników byli za rozebraniem pomnika. Prawie, bo prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, nadal pomnik przed tym chce uratować.

– Przedstawiłem propozycję przejęcia pomnika na rzecz miasta i mieszkańców, poprawę jego bezpieczeństwa i estetyki oraz wypracowanie kompromisu odnośnie przekazu jaki ma nieść. Chcemy przejąć pomnik i o niego zadbać, bo tego chcą mieszkańcy Rzeszowa – powiedział prezydent Konrad Fijołek.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Rzeszowa pytają: co wam przeszkadza ten pomnik?

Z kontrpropozycją wyszedł przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Zaproponował partycypację w kosztach rozbiórki monumentu.

– Taką deklarację kiedyś marszałek złożył na sejmiku. W oświadczeniu zarząd mówi, że nie przejmiemy działki, ale to nie wyklucza wsparcia finansowego, o co postulował radny Czesław Łączak – przypomina Tomasz Leyko, rzecznik prasowy UMWP. W oświadczeniu, jakie wydał marszałek 13 lutego, mogliśmy przeczytać, że “Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie dyskusje i spory w tej kwestii”.

Los rzeszowskiego pomnika zależy od bernardynów

Teraz piłka jest po stronie bernardynów. Podejmą oni ważną decyzję, która zadecyduje o losach pomnika.

– Nie wyznaczono jednak kolejnego spotkania – poinformowała Marzena Klęczek-Krawiec, rzeczniczka prezydenta Rzeszowa.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin