Ile domów w Rzeszowie miał legendarny fotograf Edward Janusz? Co łączy Palermo i Zwięczycę? Na te pytania odpowiada najnowsza publikacja „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”.
Ile razy ktoś mówił, że w stolicy Podkarpacia nie można zobaczyć nic ciekawego? Okazuje się, że w Rzeszowie jest wiele miejsc, o których nikt nie wie, a kryją w sobie interesujące historie.
Pomysł, aby wszystkie zabytki spisać i zebrać w jednym przewodniku zrodził się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Najpierw takie ciekawostki pojawiały się na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz na jego profilu facebookowym.
– Anonse o kolejnych wpisach ukazywały się na facebookowym profilu Rzeszowa i spotykały się z dużym odzewem internautów – zachwala Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Za stworzenie książki odpowiedzialne są: dyrektorka Biura MKZ Edyta Dawidziak i Karolina Chomiczewska. Wspierała je Dominika Zięba. Przewodnik spodobał się prezydentowi Rzeszowa, Konradowi Fijołkowi.
– Przygotowane przez autorki teksty, zredagowane są językiem fachowym, ale i przystępnym – podkreśla Konrad Fijołek.
Zabytek to świadek historii
„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to zbiór dwudziestu tekstów o wybranych zabytkach z terenu Rzeszowa. Publikacja uchyla ponadto rąbka tajemnic o historycznych technikach i technologiach zastosowanych w ich wykonaniu oraz wystroju.
- PRZECZYTAJ TEŻ: W „Akademii Pana Kleksa” zagrała aktorka z Rzeszowa. Natalia Zduń animowała szpaka Mateusza
– Książka ta ma na celu uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia – podkreśla Edyta Dawidziak, Miejska Konserwatorka Zabytków.
Książki można wygrać
Jak dotrzeć do książki? „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa.
– Natomiast tych, którzy są zainteresowani książkowym wydaniem, zachęcamy do regularnego śledzenia profilu Rzeszów Stolica Innowacji na Facebooku. Będą tam pojawiać się konkursy, w których nagrodą będą egzemplarze „Ciekawostek o rzeszowskich zabytkach” – zachęca Artur Gernand.
_____
[yop_poll id=”11″]
ZOBACZ TEŻ: Syn Freda Zinnemanna odsłonił w Rzeszowie pamiątkową tablicę poświęconą reżyserowi