Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

W Rzeszowie nie ma zabytków? Wolne żarty… Powstała książka o tym, co warto zobaczyć w mieście

Na zdjęciu książka "Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach".
Książka „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” pokazuje czytelnikom Rzeszów, jakiego nie znają. (Fot. Kinga Dereniowska).

Ile domów w Rzeszowie miał legendarny fotograf Edward Janusz? Co łączy Palermo i Zwięczycę? Na te pytania odpowiada najnowsza publikacja „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”.

Ile razy ktoś mówił, że w stolicy Podkarpacia nie można zobaczyć nic ciekawego? Okazuje się, że w Rzeszowie jest wiele miejsc, o których nikt nie wie, a kryją w sobie interesujące historie.

Pomysł, aby wszystkie zabytki spisać i zebrać w jednym przewodniku zrodził się w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Rzeszowa. Najpierw takie ciekawostki pojawiały się na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz na jego profilu facebookowym.

– Anonse o kolejnych wpisach ukazywały się na facebookowym profilu Rzeszowa i spotykały się z dużym odzewem internautów – zachwala Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Za stworzenie książki odpowiedzialne są: dyrektorka Biura MKZ Edyta Dawidziak i Karolina Chomiczewska. Wspierała je Dominika Zięba. Przewodnik spodobał się prezydentowi Rzeszowa, Konradowi Fijołkowi.

– Przygotowane przez autorki teksty, zredagowane są językiem fachowym, ale i przystępnym – podkreśla Konrad Fijołek.

Zabytek to świadek historii

„Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” to zbiór dwudziestu tekstów o wybranych zabytkach z terenu Rzeszowa. Publikacja uchyla ponadto rąbka tajemnic o historycznych technikach i technologiach zastosowanych w ich wykonaniu oraz wystroju.

– Książka ta ma na celu uświadomić czytelnikom, że każdy zabytek, niezależnie od jego klasy czy powszechnego uznania, to prawdziwy świadek historii będący namacalnym materialnym świadectwem czasów minionych i ludzi, którzy powołali je do życia – podkreśla Edyta Dawidziak, Miejska Konserwatorka Zabytków.

Książki można wygrać

Jak dotrzeć do książki? „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach” można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

– Natomiast tych, którzy są zainteresowani książkowym wydaniem, zachęcamy do regularnego śledzenia profilu Rzeszów Stolica Innowacji na Facebooku. Będą tam pojawiać się konkursy, w których nagrodą będą egzemplarze „Ciekawostek o rzeszowskich zabytkach” – zachęca Artur Gernand.

_____

This poll is no longer accepting votes

W jaki sposób dostajesz się do pracy?

ZOBACZ TEŻ: Syn Freda Zinnemanna odsłonił w Rzeszowie pamiątkową tablicę poświęconą reżyserowi

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin