Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 4 marca 2024

Dziecięcy Uniwerek czas zacząć! Niebawem rusza rekrutacja

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji, przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w semestrze letnim 2024. Rekrutacja rozpocznie się 19 lutego o godz. 10 i potrwa do 26 lutego (włącznie). Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty, są w pełni bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) już 30 raz (!) zaprasza do rekrutacji na swoje interaktywne wykłady i warsztaty. Z roku na rok organizatorzy mają coraz trudniejsze zadanie do wykonania. Każdy semestr niesie ze sobą nowe, niepowtarzające się w danym mieście DUT, tematy zajęć. Niewątpliwie to właśnie różnorodność i tematyka prowadzonych wykładów i warsztatów stała się sukcesem projektu, którego to liczba chętnych za każdym razem przewyższa liczbę dostępnych miejsc.

Nauka przez zabawę

Celem DUT jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem. Wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

Harmonogram semestru letniego 2024 w Rzeszowie dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe wyróżniające, w tym z dziedziny matematyki, fizyki, kryminalistyki, ale także psychologii.

O magii i nie tylko

Podczas pierwszego wykładu, uczestnicy zdobędą sekretną wiedzę prosto z Hogwartu, ucząc się czarodziejskich trików takich jak lewitowanie czy przesuwanie przedmiotów bez dotykani. Dowiedzą się ile fizyki jest w magii czy iluzji. Na kolejnym wykładzie mali studenci poznają zastosowanie magii w matematyce. Odkrywają, że liczby można wykorzystywać nie tylko do żmudnych obliczeń, ale także do… przewidywania przyszłości, czytania w myślach czy ukrywania wiadomości przed niepowołanymi oczami!

Warsztaty czyli eksperymentowanie…

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych.

Tym razem dzieci będą eksperymentować z żywiołem, bez którego nie przeżylibyśmy, a którego zastosowanie i potęga może wiele nauczyć – mowa tutaj o wodzie. Podczas wodnych warsztatów dzieci wykonają wiele doświadczeń, poznając przy tym prawa nauki.

Z kolei drugi temat warsztatów dotyczyć będzie zjawiska fluorescencji. Dzieci zostaną wprowadzone w tajniki emisji światła przez różne przedmioty codziennego użytku. Dowiedzą się również wielu praktycznych rzeczy jak np. odróżniania pieniędzy fałszywych od prawdziwych.

Dostaną indeksy jak prawdziwi studenci

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w soboty na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 19 lutego od godz. 10, do 26 lutego 2024r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych. Wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 28 lutego 2024 r.

Przed podejściem do rekrutacji warto zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta – na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Rekrutacja na semestr letni w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie może wziąć udział łącznie 300 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin