Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Kino Zorza kupione za 6 milionów. Legenda zostaje w Rzeszowie

Kino Zorza w Rzeszowie stało się własnością miasta.
Szyld kina Zorza na dzisiejszą okazję przystrojono czerwoną kokardką. (Fot. Kinga Dereniowska)

– Spędziłem w tym kinie jedne z najlepszych wagarów w swoim życiu – powiedział we wtorek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas ogłoszenia, że miasto wykupiło budynek kina Zorza.

Z tej okazji neon rzeszowskiego kina Zorza przyozdobiono czerwoną kokardą.

– Kino i budynek przechodzi na własność Miasta Rzeszowa. Z gwarancją jego funkcjonowania na najbliższe lata – ogłosił Konrad Fijołek.

Akt notariaty został podpisany 27 kwietnia 2023 r. Miasto kupiło nieruchomość użytkowania wieczystego o wielkości 20 arów 90 mkw. Jest ona własnością Samorządu Województwa Małopolskiego i do tej pory była w użytkowaniu wieczystym spółki Apollo Film. Miasto przejęło ją za 6 milionów 225 tys. zł.

– W trakcie negocjacji ze spółką współpraca była bardzo dobra i oparta o troskę o zachowanie kina Zorza – chwaliła Jolanta Kazimierczak, wiceprezydentka Rzeszowa.

Grażyna Deptuch z rzeszowskiego kina Zorza
Na zdjęciu Grażyna Deptuch, która przez lata dbała o to, aby Kino Zorza przetrwało. (Fot. Kinga Dereniowska)

Zorza to ponad 70 lat historii kina w Rzeszowie

Kino Zorza powstało w 1956 roku i jego nazwę wybrali samo rzeszowianie. Rocznie odwiedza je 140 tys. widzów. I mimo wielu trudności, choćby pandemii Zorza przetrwała.

– Dzięki determinacji pani Grażyny Deptuch to kino odzyskało swoją świetność – uważa Miłosz Horodyski, prezes zarządu spółki Apollo Film.

To właśnie prezeska Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie całe swoje życie pracowała w kinie Zorza.

– Były takie momenty, że kino było na granicy likwidacji, ale staraliśmy się przy pomocy dystrybutorów i innych osób jakoś je ratować – zdradziła Grażyna Deptuch. – Byliśmy jednym z pierwszych kin jednosalowych w Polsce, które kupiło projektor cyfrowy. Wtedy wiele osób pukało mi po głowie, że przecież nawet Helios nie ma takiego sprzętu. Byłam też świadkiem likwidacjo wielu kin studyjnych i wielosalowych w Polsce. A kino Zorza wśród dystrybutorów jest postrzegane jako jedno z lepszych placówek w kraju. Z czego jest bardzo dumna – chwali się prezeska.

I deklaruje, że Zorza nadal będzie służyć mieszkańcom Rzeszowa. Prezydent dodał, że „marzy mu się festiwal filmowy”.

– Już kiedyś knułem coś na ten temat z Agnieszką Holland – napomknął tajemniczo.

Ul. 3 Maja w Rzeszowie dla kultury

Przejęcie Kina Zorza to początek ambitnego planu prezydenta Fijołka pod kryptonimem „Nowe centrum Rzeszowa” poświęconego kulturze.

POLECAMY: Zorza w roli głównej. Ewa Kitlińska zaprasza w sentymentalną podróż

– Zamek Lubomirskich będzie nasz, jest już  kino, dalej mamy Urban Lab, Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, galeria R_Z – wymieniał prezydent.

Powiedział też, że w planach jest zrobienie punktu widokowego na wieży farnej.  Co więcej, w  budynku kina  przy ul. 3 Maja ma mieścić się siedziba miejskiego Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie są one wynajmowane przez firmy.

– Chcemy to w sposób cywilizowany, pomalutku rozwiązywać – zaznaczył Konrad Fijołek.

I dodał, że w budynku jest spora przestrzeń na poddaszu. Miasto myśli, aby urządzić tam galerię sztuki. Zanim to się jednak stanie, trzeba będzie zrobić remont. A na to potrzeba pieniędzy.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przed kinem Zorza.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, nie krył radości z zakupu budynku, w którym mieści się kino Zorza. (Fot. Kinga Dereniowska)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin