Zalesie w Rzeszowie będzie zielone. – Wracamy do pomysłu, żeby na tutejszych wzgórzach stworzyć ogród botaniczny – mówi prezydent Konrad Fijołek. Pierwszym z elementów, które mają tu powstać, będzie park dendrologiczny.
Tereny na Zalesiu to kolejne w Rzeszowie miejsce, w którym miasto stawia na zieleń.
– Mieszkańcy Zalesia od dawna mówią, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na tutejszych wzgórzach jest bardzo potrzebne. Powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego. Przed laty istniały już takie plany – mówi prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Wakacje w Rzeszowie. Jak upał, to nad wodę [ZDJĘCIA, CENY]
Rzeszowski ogród botaniczny ma powstać na terenach, do których prowadzi ulica Spacerowa. Będzie się składał z kilku elementów. Pierwszy z nich to park dendrologiczny, czyli miejsce, w którym uprawia się i kolekcjonuje różne drzewa i krzewy. Prezydent Konrad Fijołek zadecydował już o przygotowaniu takiej inwestycji.
Miasto ma 4 hektary, a będzie więcej
Na Zalesiu, w miejscu przyszłego ogrodu botanicznego, miasto ma już ok. 4 hektarów.
– Będziemy ten teren systematycznie powiększać. Niedługo, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Tereny znajdują się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych.
Park dendrologiczny, który powstanie najpierw, to nie tylko hodowla drzew. Ma też służyć celom naukowo-badawczym. Zalesie wydaje się idealne do jego utworzenia. Tereny w okolicy ul. Spacerowej w Rzeszowie już w tej chwili porośnięte są drzewami i krzewami, jest tu też trochę łąk.
Dodatkowy atut jest taki, że położone są w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpat i Kotliny Sandomierskiej. A to miejsce interesujące z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych.
– Posiada w dodatku bogatą i urozmaiconą rzeźbę w postaci wzniesień i obniżeń. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczne ukształtowanie terenu pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę Rzeszowa oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – zapowiada Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.