Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Konrad Fijołek spotkał się z mieszkańcami Białej i Drabinianki. Czego oczekują?

Konrad Fijołek na spotkaniu z mieszkańcami osiedli Biała i Drabinianka
W ostatni piątek Konrad Fijołek odwiedził osiedle Drabinianka. (Fot. Jakub Orchowski)

Trwa cykl spotkań prezydenta Konrada Fijołka z mieszkańcami rzeszowskich osiedli. W ostatniej, piątkowej dyskusji, uczestniczyli mieszkańcy osiedla Biała oraz Drabinianka.

Kwestia komunikacji, nowe parki i inwestycje drogowe – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas spotkania z prezydentem Rzeszowa. Zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 37 spotkanie, rozpoczęło się od prezentacji aktualnych i planowanych inwestycji władz Rzeszowa. Następnie odbyła się dyskusja z mieszkańcami.

Strefa wypoczynku na Drabiniance. Prezydent jest za

Pierwszą rzeczą, na którą zwrócili uwagę obecni na spotkaniu mieszkanki Drabinianki, był brak lokalnych przestrzeni rekreacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób starszych.

Odpowiedzią na ten deficyt ma być budowa wartej 400 000 zł, zielonej strefy wypoczynku „Arkadia”. Inwestycja ma być sfinansowana w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. Głosowanie na tę propozycję jest możliwe do 8 października. Prezydent zapewnił, że projekt zdobędzie poparcie jego żony i syna. Pochwalił też jego koncepcję. Dał znać, że nawet w przypadku porażki w RBO, temat wróci.

Ciekawy pomysł na ulicę Podmiejską

Później mieszkańcy zwrócili uwagę na problem ul. Podmiejskiej. Ich zdaniem jest to ulica zbyt wąska na oblegający ją, szczególnie ranem, ruch samochodowy. Droga nie posiada również chodnika.

Prezydent zapewnił, że zna sytuację ul. Podmiejskiej.

– Jestem stąd i wiem jak jest niebezpiecznie. Jest tu jednak kilka problemów. Ewentualna rozbudowa nie będzie możliwa, jeśli mieszkańcy nie poświęcą swoich ogrodzeń. Wiemy, że każdy kocha swoją działkę, ale robimy to dla Was i Waszych dzieci – komentował gospodarz Rzeszowa. – Nie da się też zrobić drogi tylko dla mieszkańców. To nieegzekwowalne prawnie – dodał.

Pojawiła się również propozycja wprowadzenia na ul. Podmiejskiej ruchu jednokierunkowego. Jego kierunek miałby się zmieniać w zależności od pory dnia, by skutecznie blokować nadmierny ruch.

– Przyjrzę się takiemu rozwiązaniu. Wiem, że w Europie coś takiego jest stosowane, natomiast w Polsce mamy szansę być pionierami – powiedział Konrad Fijołek.

Nowe rozwiązania komunikacyjne planowane są również na ul. Wojtyły. Możliwe jest wydłużenie sektora ograniczenia prędkości do 30 km/h oraz większa liczba patroli policji i straży miejskiej.

Mieszkańcami Białej i Drabinianki na spotkaniu z prezydentem Konradem Fijołkiem
Na spotkaniu z prezydentem Konradem Fijołkiem mieszkańcy osiedli Biała i Drabinianka mówili, czego oczekują od miasta dla swojej lokalnej społeczności. (Fot. Jakub Orchowski)

Brak ziemi to brak parków

Prezydent odniósł się również do zarzutu niewielkiej ilości parków i terenów zielonych na osiedlach Biała i Drabinianka.

– Cały problem polega na tym, że nie mamy terenów. Chętnie kupilibyśmy je od Was, lecz Wy chcecie nam sprzedać jakbyśmy byli deweloperami. Niestety, miasto nie może kupować za cenę komercyjną, ponieważ w grę wchodzą publiczne pieniądze. Później pojawiają się zarzuty, że kupujemy za drogo – tłumaczył Konrad Fijołek.

Niewykluczone, że spotkanie z prezydentem Rzeszowa przyniesienie więcej zmian w tej części miasta. Planowane jest m.in. zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu nr 12 (w taktach nawet 12-minutowych), inwestycje kanalizacyjne na os. Biała oraz działania zabezpieczające przed migracją dzikich zwierząt.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin