Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Mieszkańcy ul. Lwowskiej: nie pozwolimy na budowę masztu!

Lokatorzy bloku nr 13 ul. Lwowskiej sprzeciwiają się budowie masztu komórkowego i mówią, że nie dopuszczą do realizacji tej inwestycji. (Fot. Wit Hadło)

Zapadła ostateczna decyzja ws. budowy 31-metrowego masztu telefonii komórkowej, który ma stanąć tuż przy bloku nr 13 na ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Powstanie on, mimo sprzeciwu mieszkańców tego budynku. Obawiają się oni, że fale z anten sektorowych zagrożą ich zdrowiu.

Ponadto inwestycja ma być zrealizowana na małym skrawku ziemi, który nie jest działką budowlaną, a podwórkiem, na którym bawią się dzieci. Jednak władze miasta Rzeszowa, wojewoda podkarpacki oraz firma Play uważają, że nie naruszono przepisów i inwestycja może być zrealizowana.

Mieszkańcy Lwowskiej 13: będziemy protestować do skutku

– Będziemy protestować przeciw budowie wysokiego masztu, który ma stanąć zaledwie 2 metry od naszych okien – mówi zbulwersowana Małgorzata Gawron, lokatorka bloku nr 13 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie.

Wieża telefonii komórkowej zamontowana będzie tuż przy szkole. Stanie nie na budowlanej działce, ale na kawałku zieleni o powierzchni niecałych 2 arów, na podwórku na którym bawią się dzieci. Nawet ten skrawek ziemi zostanie im zabrany.

– Obawiamy się też szkodliwości fal elektromagnetycznych z anten sektorowych umocowanych na wysokości 28 metrów. Na dodatek na wieży mają być odgromniki, które będą zbierać pioruny podczas burzy i z tego powodu będzie tam niebezpiecznie – dodaje mieszkanka Lwowskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Z okrągłą kładką w Rzeszowie problemy są na okrągło

Lokatorzy zamierzają zgłosić sprawę budowy masztu do prokuratury. Ich zdaniem władze Rzeszowa i wojewoda naruszyły prawo, bo nie uwzględniły mieszkańców bloku jako strony. Naruszono ich zdaniem art. 10 kodeksu postępowania administracyjnego, z którego wynika: „organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział  w każdym stadium postępowania, a przede wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań”.

Nie naruszono przepisów. Firma może stawiać maszt przy Lwowskiej

– Inwestor zgłosił kompletną dokumentację dotyczącą budowy stacji bazowej telefonii komórkowej, dlatego Wydział Architektury Urzędu Miasta udzielił pozwolenia na taką inwestycję – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jednak odwołano się od tej decyzji do wojewody, a ale organ wojewody przeanalizował dokładnie dokumentację i nie znalazł żadnych uchybień. Dlatego firma może stawiać maszt przy ul. Lwowskiej 13. Wojewoda podkarpacki decyzją z 3 marca utrzymał w mocy decyzję prezydenta miasta Rzeszowa z 20 października ub. r., zatwierdzającą projekt zagospodarowania i projekt architektoniczno-budowlany związany z masztem przy ul. Lwowskiej 13.

– Tą decyzją udzielono P4 pozwolenie na budowę na zamierzenie inwestycyjne „budowa stacji bazowej wraz z zewnętrzną linią zasilającą i kanalizacją kablową na działce w Rzeszowie” – wyjaśnia Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

– Podkreślić należy, że to decyzja prezydenta Rzeszowa z 19 maja 2021 r. ustalająca lokalizacje tej inwestycji celu publicznego określiła przeznaczenie działki pod budowę spornej stacji bazowej telefonii komórkowej. Natomiast po spełnieniu przez inwestora ustawowych wymagań, nie było podstaw do odmowy udzielenia pozwolenia na budowę. Decyzja wojewody jest wykonalna, co oznacza, że uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych – dodaje.

Maszt telefonii komórkowej spełnia surowe normy bezpieczeństwa

– Operator sieci Play realizując proces inwestycyjny związany z budową stacji bazowej przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, tak samo jak w przypadku pozostałych tego typu inwestycji przestrzega wszelkich postanowień administracyjnych i procedur wynikających z przepisów prawa – poinformował nas Paweł Antończyk, ekspert ds. Public Affairs w spółce P4. – Wyznaczenie stron postępowania jest procesem niezależnym od operatora – wyjaśnia.

Jak dodaje przedstawiciel P4, wszystkie stacje bazowe sieci Play spełniają restrykcje normy w zakresie wpływu na otoczenie, określone wymogami m.in. rozporządzenia ministra zdrowia, a każda stacja bazowa podlega przed uruchomieniem badaniu realizowanemu przez akredytowane laboratorium.

– Urządzenia radiokomunikacyjne są powszechnie instalowane m.in. na obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale czy obiekty sakralne lub zabytkowe – podkreśla Paweł Antończyk. – Konstrukcje i proces montażu stacji bazowej spełniają surowe normy bezpieczeństwa, a budowa realizowana jest w konsultacji z właścicielem nieruchomości.

W stanowisku firmy P4 można przeczytać, że czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej.

– Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci  komórkowych,  w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce – informują przedstawiciele operatora.

__________

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin