REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 23 lutego 2024

Młodzi rzeszowianie walczą o środowisko. Protestują i spotykają się z politykami

Na zdjęciu członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Rzeszowie (Fot. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie/Facebook).
Młodym rzeszowianom i rzeszowiankom zależy na poprawie klimatu w Rzeszowie. (Fot. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie/Facebook).

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rzeszowie podsumował właśnie miniony rok. Obfitował on w wiele akcji – w tym konfrontacje z politykami, protesty i debaty. 

Młodzi rzeszowianie zaangażowaniem śledzili jesienne wybory parlamentarne.

– W czasie kampanii wyborczej konfrontowaliśmy każdą partię i uczęszczaliśmy na wiele spotkań otwartych z politykami by zadawać im niewygodne pytania. Razem udało nam się zebrać około 40 podpisów pod naszymi postulatami kandydatów do sejmu z województwa podkarpackiego – chwalą się na Facebooku.

W Rzeszowie m.in. podczas spotkania z Donaldem Tuskiem w hali sportowej WSPiA, stali z transparentami i postulatami. Polityk, i jak się okazało po wyborach, premier, zauważył młodych ludzi, ale nie chciał odnieść się do ich apeli. 

Debaty i spotkania 

W grudniu działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Rzeszowie wzięli udział w organizowanej przez Wyższa Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Koalicję Klimatyczną  I Ogólnopolskiej Debaty „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”.

– Mówiliśmy o potrzebie działań w stronę ratowania polskiego rolnictwa i lokalizacji produkcji żywności. Rocznie emitowane są setki ton CO2, by ściągać warzywa zza granicy do polskich sklepów, nawet gdy warzywa te są u nas w sezonie. Bardzo dużym problemem jest także sposób, w jaki gleba dzisiaj jest użytkowana – podkreślają młodzi aktywiści.

Oprócz tego odwiedzili oni także Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na Forum Bezpiecznej Żywności organizowanym przez Green REV Institute. Brali także udział w panelu dotyczącym aktywizmu klimatycznego organizowanym przez Instytut Spraw Publicznych

Przypominali władzy o szacunku do natury 

Lokalnie natomiast chodzili na sesje rady miasta. Po co? –  By przypomnieć władzy o szacunku do natury i powstrzymaniu masowych wycinek drzew. Udało nam się przeprowadzić bardzo wiele owocnych rozmów, więc mamy nadzieję, iż w tym roku rada miasta nie będzie jednogłośnie decydować o wycince drzew o wymiarach pomnikowych w naszym mieście – mają nadzieję rzeszowianie.

Spotkali się także z Konradem Fijołkiem, prezydent Rzeszowa: – Rozmawialiśmy o zrównoważonym transporcie, oraz dążeniu miasta do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 i edukacji klimatycznej – przekazują. 

I protestowali… 

Oprócz spotkań i debat, w 2023 roku trzeba było także wyjść na ulice.

– Protestowaliśmy z mieszkańcami przeciwko nowym inwestycjom drogowym sprzecznym z ideą zrównoważonego rozwoju, apelując przy tym o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej drogą wielu polskich miast – informują. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin