REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Strażacy mają pełne ręce roboty. Czy grożą nam lokalne podtopienia?

W naszym regionie większy problem mamy z wichurami, ale nie możemy wykluczyć także lokalnych podtopień (Fot. Archiwum)

Zima już na półmetku, ta kalendarzowa. Tymczasem pogodę mamy przypominającą raczej przedwiośnie lub jesień. Pada deszcz, wieje silny porywisty wiatr. A to powoduje wzrost poziomu wody w rzekach i zniszczenia wywołane przez wichury. Tak jest w całej Polsce. W naszym regionie większy problem mamy z wichurami, ale nie możemy wykluczyć także lokalnych podtopień.

Strażacy mają w związku z pogodą pełne ręce roboty. Jak podaje PAP tylko w ostatnią niedzielę (4 lutego) musieli interweniować aż 200 razy w całym kraju. Powody to podtopienia i silny porywisty wiatr. Najwięcej interwencji było w Małopolsce, na Warmii i Mazurach na Mazowszu i Śląsku oraz na Pomorzu.

Połamane drzewa, zalane piwnice

Na Podkarpaciu też różowo nie jest.

– W ciągu ostatnich 24 godzin ponad 30 razy podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do usuwania skutków silnie wiejącego wiatru i opadów deszczu w naszym regionie – powiedział we wtorek (6 kutego) Super Nowościom bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

– Nasze działania polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew, konarów i gałęzi leżących na jezdniach, chodnikach oraz posesjach i liniach energetycznych. W kilku przypadkach wypompowaliśmy wodę z zalanych posesji i piwnic. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach bieszczadzkim i jasielskim – doprecyzował rzecznik podkarpackich strażaków zawodowych. – Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny – dodał.

Powodzie nam raczej nie grożą

Intensywne i obfite opady deszczu podniosły poziom wód w rzekach na Podkarpaciu, głównie na południu regionu. Jednak na szczęście stan alarmowy osiągnęły tylko wody Strwiąża w Krościenku. W pozostałych płynących przez Podkarpacie rzekach poziomy wód wzrosły od kilku do kilkunastu centymetrów co nie stanowi realnego zagrożenia powodziami. Sporą rezerwę na też Jezioro Solińskie.

Obecnie ważne ostrzeżenia hydrologiczne 2 i 3 stopnia przed wezbraniami stanów wody – stan wtorek, godz. 8 (Fot. IMGW)
🔴3 stopnia: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych;
🟠2 stopnia: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Jak zapowiadają meteorolodzy wiać ma nadal. Nadal też możemy spodziewać się opadów deszczu w najbliższych dniach. Mają one być jednak mniej intensywne niż dotychczas.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin