REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

Młodzież Wszechpolska zakłóciła Tęczowy Piątek. „URz nigdy nie będzie dla was bezpieczny”

Młodzież Wszechpolska wtargnęła na spotkanie LGBT na Uniwersytecie Rzeszowskim
Tęczowy Piątek na Uniwersytecie Rzeszowskim zakłócili członkowie związani z Młodzieżą Wszechpolską. (Fot. Archiwum organizatorów)

Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbywał się Tęczowy Piątek. W pewnym momencie do sali weszło trzech zamaskowanych  mężczyzn w czarnych bluzach. Mieli ze sobą transparent wykonany z prześcieradła  z hasłem „URZ wolny od lewactwa”. Śpiewali „zakaz pedałowania”, a jeden z nich wymachiwał  zaciśniętą pięścią.

WSPÓŁPRACA: Jakub Orchowski

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem jest wsparcie młodzieży LGBTQ+. Koło Studenckie URequal zorganizowało panel, gdzie dyskutowano o bezpiecznej i przyjaznej edukacji niezależnie od orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych. Czytano tęczowa poezję.

Przynieśli transparent „URZ wolny od lewactwa”

W pewnym momencie do sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego weszło trzech mężczyzn. Mieli ze sobą wielki transparent z hasłem „URZ wolny od lewactwa”. Śpiewali też „Zakaz pedałowania”.

Choć dwóch mężczyzn było zamaskowanych, najniższy, stojący w środku, nie bał się pokazać twarzy. To członek Młodzieży Wszechpolskiej, który na Facebooku wystąpił w antylewackim filmiku. Mówi tam: – Nie podoba ci się, że w Polsce władzę przejęła centralna lewica? Nam też nie. My nie spoczywamy na laurach i z tym walczymy.

Co robi w praktyce, zaprezentował w piątek.

Chłopakom na Uniwersytecie towarzyszyła też kobieta. Była to Justyna Kowalska. To prezeska Młodzieży Wszechpolskiej na Podkarpaciu.

– Musicie mieć świadomość, że nie wszystkim się takie akcje podobają – powiedziała do uczestników spotkania.

To ona też zakończyła happening mężczyzn: – Przekazaliśmy, co mieliśmy przekazać. Chodźcie chłopaki – rozkazała.

A chłopcy grzecznie wyszli. Mężczyzna w kapturze na odchodne pogroził uczestnikom tęczowego spotkania palcem i powiedział

– URz nigdy nie będzie dla was bezpieczny. Pamiętajcie!

Jest nam przykro

O komentarz poprosiliśmy organizatorów spotkania.

– Jest nam bardzo przykro, że doszło do sytuacji wtargnięcia na nasze spotkanie z okazji tęczowego piątku – napisała Michalina Kawa z Koła Studenckiego URequal.

– Oczywiście, było to wydarzenie otwarte dla wszystkich, jednak tematem przewodnim była bezpieczna przestrzeń. W momencie, którym osoba lub grupa osób zaczyna zagrażać tej bezpiecznej przestrzeni poprzez mowę nienawiści i wrogie nastawienie do innych uczestników spotkania, to nie mogą one brać udziału w celebracji – dodaje.

Liczymy na wyciągnięcie konsekwencji

Organizatorzy są świadomi, że nie wszyscy wspierają prawa osób LGBTQ.

– Rozumiemy wielość opinii, która niejednokrotnie pojawiła się wśród uczestniczących osób, jednak nienawiść nie jest opinią – przekazuje Michalina Kawa. – Warto też wspomnieć, że nikt nie jest anonimowy, a my wiemy  już kim są osoby, które zakłóciły nam spotkanie – dodała. 

Organizatorzy sytuację nagrali i wszystko zamierzają zgłosić i na policję, i do władz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Jako Koło naukowe URequal liczymy na wyciągnięcie konsekwencji osób zaangażowanych w zdarzenie. Takie sytuacje są niedopuszczalne – stwierdziła Michalina Kawa.

Do sprawy wrócimy.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin