Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Podkarpacie wróciło do szkoły. Nowy rok rozpoczęło 280 tys. uczniów, 33 tys. w Rzeszowie

Prezydent Konrad Fijołek na inauguracji roku szkolnego w II LO w Rzeszowie
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podziękował za ciepłe przyjęcie do szkół dzieciaków z Ukrainy. (Fot. Julia Kawa)

W nowym roku szkolnym 2023/2024 na Podkarpaciu do szkół podstawowych i średnich poszło 280 tysięcy uczniów, w tym 33 tysiące w Rzeszowie. Z tej okazji, jak co roku, zorganizowano Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego. Tym razem uroczystość odbyła się w II liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, a gościem inauguracji był m.in. Konrad Fijołek.

 Jak stwierdził na początek dyrektor Andrzej Szymanek, ten rok szkolny jest wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że Komisja Edukacji Narodowej obchodzi 250 rocznicę, ale również z powodu 119-tych urodzin II LO w Rzeszowie. To tu 4 września powitał on zaproszonych gości.

– Na obecny sukces szkoły pracowały pokolenia przed nami, także nasi uczniowie. Na przestrzeni 118 lat wielu z naszych absolwentów odniosło sukces w wymiarze ogólnopolskim – dyrektor Szymanek przybliżał zebranym historię szkoły. – Obecnie w naszym liceum jest 143 uczniów w 31 oddziałach. Mamy 69 nauczycieli i 16 pracowników administracji i obsługi. Od wielu lat matura w naszej szkole nigdy nie spadła poniżej 99 proc. zdających. W tym roku zdali wszyscy.

Konrad Fijołek: dziękuję, że przyjęliście dzieci z Ukrainy

Oprócz prezydenta miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, na inaugurację zaproszeni zostali też m.in. Wojewodzina Podkarpacka Ewa Leniart, Podkarpacka Kuratorka Oświaty Małgorzata Rauch i Biskup Jan Wątroba.

– Wierzę głęboko, że możliwości, które są stworzone przez dyrektora szkoły, organy prowadzące i ministerstwo, zapewnią wam dobre procesy edukacyjne – mówiła Ewa Leniart, zwracając się do uczniów i nauczycieli. 

Konrad Fijołek, w swoim przemówieniu, podziękował młodzieży za ciepłe przyjęcie uczniów z Ukrainy w ubiegłym roku.

– W ostatnim czasie staraliśmy się sprostać łączonym rocznikom w szkolnictwie średnim jak i wyzwaniom, jakie wiązały się z pojawieniem się w naszych szkołach wielu dzieci chroniących się przed wojną. Za co chciałbym serdecznie podziękować naszej młodzieży, bo to wy przyjęliście ich do swoich klas, do grona swoich kolegów i przyjaciół. Tysiące dzieci w naszym mieście dzięki wam czują się dobrze i bezpiecznie. W ostatnim czasie mieliśmy szansę pokazać całemu światu, że jesteśmy jednym z najnowocześniejszych społeczeństw obywatelskich w Europie, dlatego, że pokazaliśmy jak się organizować i pomagać – przekonywał prezydent Rzeszowa.

Będą wspaniałe chwile, będą też gorsze momenty

Program zakończył się częścią artystyczną. Najpierw był polonez w wykonaniu Małej Resovii Saltans. Po nim rapsod o pułkowniku Leopoldzie Lisie-Kuli, wiersz Zbigniewa Herberta i występ szałamaistek. Na koniec mikrofon przejął maturzysta Miłosz. Dodał on otuchy świeżo upieczonym licealistom.

– Będą wspaniałe chwile, będą też gorsze momenty. Dlatego chcę was zostawić z jedną myślą – nie bójcie się szukać. Ta szkoła otworzy przed wami dużo możliwości. Wszystkie nowe osoby, które teraz widzicie na tej sali niosą ze sobą historię i rzeczy, których możecie się od nich nauczyć. A jednocześnie każdy z was ma coś, czym może podzielić się z innymi – powiedział do młodszych kolegów.

Inauguracja roku szkolnego 2023/2024 w Rzeszowie
Na uroczystej inauguracji roku szkolnego w Rzeszowie nie zabrakło lokalnych samorządowców. (Fot. Julia Kawa)

Ile książek przeczytałaś/eś w tym roku?

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin