REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Podróżni w Rzeszowie: Nie ściemniajcie! Wyświetlajcie komunikaty o pociągach 

Nie działające tablice informacyjne na rzeszowskim dworcu kolejowym
Na największym dworcu kolejowym w Rzeszowie są tablice elektroniczne, ale czarne, bez informacji o pociągach. Podróżni szydzą ciemność, widzę ciemność. (Fot. Wit Hadło )

Na dworcu kolejowym Rzeszów Główny podróżny nie odczyta na tablicy elektronicznej informacji o odjeździe pociągu. Urządzenia po długim oczekiwaniu pojawiły się ostatnio na peronach na tej stacji, ale co z tego, jak nie wyświetlają żadnych komunikatów. W mniejszych miejscowościach działają one już od dłuższego czasu. Tak jest np. w oddalonym o 21 kilometrów Sędziszowie  Młp., czy też w Przemyślu. 

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW

– Stoję na peronie na dworcu w Rzeszowie i nie wiem czy mój pociąg do Krakowa przyjedzie punktualnie, czy się spóźni – mówi podróżny czekający na drugim peronie na stacji Rzeszów Główny. – Ostatnio pojawiły się wprawdzie  elektroniczne tablice, tylko co z tego, jak nic się na nich nie wyświetla. Po co one są, jak są czarne i nie działają? 

Perony w Rzeszowie zmodernizowano już trzy lata temu

W Rzeszowie od 2020 roku podróżni korzystają ze zmodernizowanych peronów na stacji Rzeszów Główny. Zamontowano wiaty przystankowe i windy oraz wybudowano 140-metrowe przejście pod torami. Koszt przebudowy całej stacji wyniesie 205 mln zł. 

Pasażerowie przez ostatnie trzy lata jednak nie mogli popatrzeć na tablice elektroniczne z wyświetlaczami informującymi o odjazdach pociągów. Bo ich nie było.

Jeszcze kilka miesięcy temu trudno było też zrozumieć komunikaty z megafonów umieszczonych na peronach rzeszowskiego dworca. Z głośników wydobywał się jedynie niewyraźny, skrzeczący głos. Ostatnio jednak da się je zrozumieć, bo po tym względem nastąpiła poprawa. Komunikaty są nadawane w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. 

Tablice informacyjne na dworcu PKP w Sędziszowie Małopolskim
Na dworcu PKP w Sędziszowie Młp. już trzy lata temu zamontowano tablice, na których wyświetlane  są wyraźne komunikaty o pociągach. (Fot. Piotr Kapusta )

Sędziszów ma tablice, Ropczyce, Dębica i Przemyśl też

Na sędziszowskiej stacji już od trzech lat są tablice elektroniczne. Są na nich wyświetlane wyraźne informacje o odjazdach pociągów, o spóźnieniach i przez jakie stacje przejeżdża pociąg. Jakoś na mniejszej stacji była możliwa taka inwestycja, a w Rzeszowie nie.

Nieoficjalnie mówi się, że PKP PLK przeprowadziło przetarg na remont peronów, ale bez montażu tablic. Na umieszczenie takich ekranów wyświetlających komunikaty musi być przeprowadzone odrębne postępowanie przetargowe. W innych miastach przeprowadzono modernizację stacji, np. w Sędziszowie wybudowano nowy modułowy dworzec oraz powstały perony, ale równocześnie i tablice. Podobnie w Przemyślu, czy Ropczycach i w Dębicy. 

W Rzeszowie tablice też zaczną wyświetlać informacje?

Pojawiło się jednak światełko w tunelu i po trzech latach wyczekiwania podróżni zobaczyli już nowoczesne tablice. W piątek otrzymaliśmy informację od Doroty Szalachy z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, że do końca roku na stacji Rzeszów Główny będą komunikaty na tych wyświetlaczach i prace są na ukończeniu. 

– Zamontowano już wyświetlacze na peronach zmodernizowanej stacji. Łącznie 65 sztuk – przekazała nam przedstawicielka spółki PKP PLK. – Jest realizowane zadanie inwestycyjne za ponad 8 mln zł na projekt, dostawę i instalację systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu na stacji Rzeszów Główny i przystanku Rzeszów Zachodni.  

Obecnie są kontynuowane prace związane m.in. z instalacją monitoringu wizyjnego oraz instalacjami w przejściu pod torami. 

Tylko, że podróżni zadają pytanie, dlaczego tak długo trzeba było czekać na zamontowanie na peronach w Rzeszowie tablic elektronicznych. Kolej chwaliła się modernizacją stacji w Rzeszowie, ale odkąd oddano do użytku wiaty przystankowe i inne nowe elementy dworca, to pasażerowie za każdym razem czekali w niewiedzy na swój pociąg. Nie otrzymywali istotnych informacji o pociągach. Czy teraz PKP dotrzyma obietnicy i pod koniec grudnia już umieszczone tablice będą wyświetlać komunikaty?

_____

_____

POLECAMY: Mieszkanka Miłej: mam dość hałasu z piekarni, w takich warunkach nie da się żyć

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin