Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Premiera filmu „KOS” w rzeszowskiej Zorzy. Przyjadą gwiazdy!

film KOS kadr
„Kos” powstawał m.in. w Kolbuszowej. (Fot. Łukasz Pompa)

Aktorzy Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, reżyser Paweł Maślona i producentka Aneta Hickinbotham będą gośćmi premierowego pokazu filmu „Kos” w kinie Zorza. Obraz zdobył aż 9 nagród na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Złote Lwy. A zdjęcia do tej produkcji realizowano w m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Nowej Dębie oraz Wilczej Woli.

– „Kos” to nasz kolejny projekt realizowany z myślą o międzynarodowej publiczności – podkreśla Aneta Hickinbotham, producentka filmu. – Mogę obiecać jedno: to będzie kino, które porwie widza, uwiedzie historią, zainspiruje, zwiąże z emocjami bohaterów. To kino rozrywkowe, ale i angażujące widza. Pod fasadą historii kryje się tu bowiem wiele bardzo współczesnych i aktualnych tematów.

film KOS kadr
Na planie filmu „Kos” w Nowej Dębie. (Fot. Michał Woźny)

Obraz zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

Więckiewicz i Bielenia w akcji

A o czym opowiada ta produkcja?

Wiosną 1794 roku w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak). Planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell).

Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn). Ten tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie.

film KOS
Realizacja zdjęć w Wilczej Woli. (Fot. Michał Woźny)

Premierowy pokaz filmu „Kos” odbędzie się 19 stycznia (w piątek) o godz. 18 w Kinie Zorza (ul. 3 Maja 28, Rzeszów).

Wstęp za okazaniem zaproszenia. Możliwe jest też zakupienie biletów na stronie Kina Zorza. Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza do obserwowania Facebooka (https://www.facebook.com/podkarpackiefilm), gdzie będą rozdawane zaproszenia w ramach konkursów.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin