Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Atrakcje Podkarpacia. Co kryją ruiny klasztoru w Zagórzu?

Ruiny klasztoru w Zagórzu na Podkarpaciu
Poszczerbione mury Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu robią niesamowite wrażenie. (Fot. Aneta Jamroży)

Poszczerbione mury Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu dumnie wznoszące się na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) robią niesamowite wrażenie. Dziś, patrząc na nie trudno uwierzyć, że z dawnej imponującej warowni, która powstawała aż 30 lat, ocalała tylko namiastka jej świetności. Wciąż jednak jest to miejsce magiczne, które mimo upływu lat skrywa wiele legend i tajemnic… 

Górujące nad miasteczkiem pozostałości dawnego karmelu, skutecznie przyciągają turystów. Nic dziwnego – zachowanych klasztorów warownych jest w Polsce niewiele, stąd stanowi on unikalny zabytek.

Prowadzi do niego niespełna kilometrowa „Droga Krzyżowa Nowego Życia” ze stacjami przygotowanymi przez bieszczadzkich twórców, mająca swój początek przy kościele Wniebowzięcia NMP. U celu wędrówki czekają majestatyczne mury, piękny ogród, wieża widokowa, z której rozciągają się wspaniałe widoki oraz nowoczesne Centrum Kultury Foresterium (wejście płatne) m.in. z salą wirtualnej rzeczywistości, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca.

Stacja drogi krzyżowej. (Fot. Aneta Jamroży)

Klasztor w Zagórzu powstał w XVII wieku

A jest o czym opowiadać. Klasztor Karmelitów Bosych, powstał w pierwszej poł. XVIII w., z inicjatywy Jana Franciszka Stadnickiego, wojewody wołyńskiego, który w ten sposób chciał podziękować Bogu, za ocalenie Leska przed potopem szwedzkim.

Pierwsi lokatorzy zamieszkali jeszcze nie w pełni ukończoną warownię już w 1714 r. Na dobre zakon zaczął funkcjonować w 1730 r. Lata świetności zagórskiego karmelu trwały do 1772 r., kiedy to oblegana przez wojska rosyjskie warownia, która wówczas była również schronieniem dla konfederatów barskich, w znacznym stopniu spłonęła i już nigdy, mimo późniejszej odbudowy, nie odzyskała swojego pierwotnego blasku. Kolejny ciosem dla klasztoru był drugi pożar, który wybuchł w 1822 r.

I choć dziś zachowały się jedynie ślady jego dawnej świetności, pamięć o tym miejscu nie ginie – także w literaturze. W sceneriach zagórskiego klasztoru rozgrywa się akcja sensacyjnej powieści Zygmunta Kaczkowskiego pt. „Grób Nieczui”. Także książka „Pan Samochodzik i klasztor w Zagórzu” Jakuba Czarnika, poświęcona jest w całości zagórskiemu karmelowi i ukrytemu w nim skarbowi Trzech Mnichów.

Warto na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce i poznać jego tajemnice…

_____

ZOBACZ TEŻ:

_____

Ruiny klasztoru w Zagórzu. Informacje praktyczne

DOJAZD: Ruiny są oddalone od Rzeszowa ok. 83 km. Dojazd samochodem zajmuje nieco ponad 1,5 godz.Podróż autobusem zajmuje ok. 2 godzin, zaś pociągiem – 2 h 45 min.

GODZINY OTWARCIA: pon. – pt., 9-16.30; sob. – ndz., 10-17.

BILETY do CK Foresterium:

  • 20 i 15 zł ,
  • wieża widokowa: 5 zł (czynna w sezonie letnim).

Więcej informacji na: www.klasztorzagorz.pl

Widoki z wieży klasztoru w Zagórzu. (Fot. Aneta Jamroży)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin