Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Wieża widokowa na Holicy. Nowa turystyczna atrakcja w Ustrzykach Dolnych

Wieża widokowa na szczycie góry Holica w Bieszczadach
Wieża widokowa na Holicy ma 34,79 metrów wysokości i znajduje się 10 kilometrów od centrum Ustrzyk Dolnych. Posiada dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 17 oraz 30 metrów. (Fot. Andrzej Górski/Ustrzycki Dom Kultury)

W paśmie Żukowa na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne postawiono 35-metrową wieżę widokową. Wieża od razu stała się hitem, a od otwarcia odwiedziły ją już tysiące turystów. – A to dopiero początek. Najpiękniejsze widoki będą jesienią i podczas zimowej inwersji – obiecuje Jacek Łeszega, dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.

Pasmo Żukowa, ze szczytem Holica (761 m. n.p.m.), leży w Górach Sanocko-Turczańskich. Jest jednym z bardziej popularnych miejsc wycieczek w okolicach Ustrzyk Dolnych. Dawniej z tego miejsca startowały szybowce Wojskowej Szkoły Szybowcowej, która działała w latach 1933-39 i wykształciła setki pilotów walczących m.in. podczas II wojny światowej.

Doskonały widok na wysokie Bieszczady

Wieża widokowa na Holicy została oddana do użytku pod koniec lipca. I można powiedzieć, że już stała się hitem turystycznym gminy Ustrzyki Dolne.

– Rozciągają się z niej doskonałe widoki na wysokie Bieszczady, Ustrzyki Dolne, wschód, zachód oraz na Zatokę Teleśnicką – wylicza Jacek Łeszega, dyrektor BCTiP.

Jak dodaje – jeszcze nie do końca wiadomo jakie panoramy będą się z niej rozciągać, ponieważ latem, podczas gorących dni widoczność nie jest najlepsza.

– Czekamy na jesień i zimowe inwersje. Jestem przekonany, że będzie z niej widać Tatry a może nawet i ukraińskie Gorgany – dodaje dyrektor.

Wieża widokowa na Holicy ma prawie 35 metrów

Wieża ma 34,79 metrów wysokości. Posiada dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 17 oraz 30 metrów. Na wieży może przebywać równocześnie 35 osób. Na jej szczyt wejdziemy drewnianymi schodami. Umożliwiają one równoczesny ruch w kierunkach „góra-dół”. Na podestach oraz spocznikach stoją tablice edukacyjne, dzięki którym turyści mogą się dowiedzieć więcej o znajdującej się w okolicy faunie i florze.

Konstrukcja wieży na Holicy została zrobiona w większość z drewna, a jej stalowe elementy zostały pomalowane w odcieniu zbliżonym do drewna, bo założeniem architektów było, by wkomponowała się w naturalny krajobraz. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem, na którym zamocowano panele fotowoltaiczne.

Widok na Bieszczady z wieży widokowej na Holicy
Z wieży widokowej na górze Holica rozciągają się panoramy na wysokie Bieszczady, Ustrzyki Dolne, wschód, zachód oraz na Zatokę Teleśnicką. (Fot. Andrzej Górski/Ustrzycki Dom Kultury)

Wieża na Holicy to inwestycja gminy Ustrzyki Dolne

Wieżę postawiła gmina Ustrzyki Dolne, która ziemię pod inwestycję wydzierżawiła od sprawującego nadzór nad terenem Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Pierwszy przetarg na jej budowę ogłoszono w 2022 r., niestety nie zgłosił się do niego żaden wykonawca.

– Zaczęliśmy ją budować w bardzo trudnym okresie dla gospodarki. Koronawirus zdestabilizował rynek budowlany i zwiększył koszty u wykonawców. Dopiero po podwyższeniu kwoty udało nam się wyłonić wykonawcę – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Ostatecznie więżę postawiła firma STALBUD, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, w wysokości 2,43 mln zł. Pieniądze na jej budowę pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu gminy Ustrzyki Dolne.

Dla turystów parkingi, wiata i ławeczki

Wieża na Holicy znajduje się 10 kilometrów od centrum Ustrzyk Dolnych. Do wieży prowadzi kilka ścieżek i szlaków turystycznych m.in. utworzony przez BCTiP szlak turystyczny – „Wieża widokowa na Holicy”, który znajduje się na trasie Korony Ustrzyckich Gór.

Można też do niej dojść 3,5-kilometrową ścieżką dydaktyczną, stworzoną przez nadleśnictwo. Trasa swój początek ma niedaleko drewnianej cerkwi z 1792 roku w Ustjanowej Górnej. Znajdziemy na niej 16 przystanków – w tym tarasy widokowe i tablice edukacyjne. Czas przejścia to ok. 2-2,5 h.

Dla turystów, przed wejściem na szlaki, nadleśnictwo przygotowało utwardzone parkingi. Na szczycie znajduje się natomiast duża wiata, ławeczki oraz miejsce na ognisko. Nadleśnictwo wraz z Bieszczadzką Grupą GOPR przygotowuje również trasę dla osób niepełnosprawnych m.in. niedowidzących.

Gmina Ustrzyki Dolne planuje też w przyszłości doprowadzić do wieży transport niskoemisyjny. Będą mogły z niego skorzystać m.in. osoby starsze i rodzice z małymi dziećmi.

Jak się okazuje nie będzie to jedyna wieża widokowa w okolicy. Prywatny inwestor już opracowuje plan postawienia takiej samem konstrukcji na szczycie Kamiennej Laworty, znajdującej się z drugiej strony Ustrzyk Dolnych.

Fantastyczny widok z wieży widokowej na Holicy. (Fot. Andrzej Górski/Ustrzycki Dom Kultury)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin