Dziś w Warszawie niezależni eksperci oceniają wniosek i prezentację Rzeszowa do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Przystąpienie do konkursu zadeklarowało aż 12 polskich miast. Oprócz stolicy Podkarpacia są to Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna i Toruń.
– Komisja konkursowa przyjęła alfabetyczną kolejność prezentacji miast. Dlatego Rzeszów przedstawi ekspertom swój pomysł jako przedostatni – informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prasowa Prezydenta Rzeszowa.
Komisja ekspertów składa się z dziesięciu osób, wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów. A także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Po przesłuchaniu reprezentacji wszystkich 12 miast komisja uzgodni krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej. Zaplanowano ją wstępnie na połowę 2024 r. – dodaje rzeczniczka prezydenta.
Misja: kultura
Prezydent Konrad Fijołek nie ukrywa, że kultura jest ważnym elementem, jego prezydentury.
– Rozwój życia kulturalnego w Rzeszowie to od początku kadencji jeden z moich priorytetów. Udział w konkursie otworzył nam drogę do przemyślenia i zrewidowania roli kultury w naszym mieście. I tą drogą będziemy dalej szli. Kultura powinna być katalizatorem rewitalizacji miasta – powiedział prezydent.
Zamek Lubomirskich, biblioteka, Stara Parowozownia
Na ożywienie kulturalne Rzeszowa jest wiele pomysłów. Zamek Lubomirskich, dotychczas kojarzony jako miejsce kaźni, podczas wojny a także w czasach PRL-u, a od 1981 roku siedziba sądu okręgowego, ma stać się instytucją kultury.
Nowe życie czeka też Starą Parowozownię, w której mieści się hala wachlarzowa i schron przeciwlotniczy. Miasto chce go zrewitalizować i oddać mieszkańcom, aby odbywało się tam więcej podobnych wydarzeń, jak Festiwal Przestrzeni Miejskiej w 2011 roku.
– O trzecim miejscu już mówiliśmy, podpisując porozumienie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego. To Biblioteka NOWA, którą wybudujemy na działce między Urzędem Marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1 w Rzeszowie – mówi Konrad Fijołek.
Będzie to biblioteka z cyfrowymi zasobami, kompleksem audytoryjnym, salą amfiteatralną, salą kameralną i salami wielofunkcyjnymi o zmiennym układzie dla ok. 500 uczestników seminariów, kongresów, warsztatów czy spotkań.
Wyniki preselekcji w konkursie na Europejską Stolicę Kultury poznamy w piątek 27 października, podczas specjalnej konferencji.