REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Steczkowska, Kamiński, Zabużko. Kim są ambasadorowie Rzeszowa?

Koncert główny Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.
Miasto organizuje już Europejski Stadion Kultury. Teraz chce być Europejską Stolicą Kultury. (Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów)

Urzędnicy od kilku miesięcy starają się, aby Rzeszów otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Na razie pracują nad wnioskiem. Powołali już także ambasadorów, którzy mają wspomóc propagowanie idei. Kultura ewidentnie łączy ponad podziałami, bo wśród nich znalazł się nawet niegdysiejszy polityczny przeciwnik Konrada Fijołka.

W walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rzeszowscy urzędnicy stawiają na pomysły mieszkańców. Na stronie internetowej, stworzonej specjalnie dla projektu, można zgłaszać swoje najróżniejsze idee. Przedstawiciele miasta zachęcają do tego artystów, instytucje oraz organizacje pozarządowe.

– Zwracamy się do wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją miłością do miasta i kultury, aby działali wspólnie z nami. To mieszkańcy najlepiej wiedzą czego potrzeba w naszej kulturze, jakie wydarzenia warto zorganizować, w czym wziąć udział – uważa Krystyna Stachowska wiceprezydentka Rzeszowa.

I dodaje, że na tym etapie prac wystarczające jest wstępne przedstawienie pomysłu, zarys planu do późniejszego rozwinięcia. Pomysły można zgłaszać do końca lipca.

Steczkowska, Kamiński, Zabużko…

W promowanie aplikacji do ESK włączyli się już artyści związani z Rzeszowem i Podkarpaciem, zaproszeni do współpracy przez prezydenta Konrada Fijołka. Swoje poparcie zadeklarowali: Justyna Steczkowska, Ralph Kamiński, ukraińska pisarka i poetka Oksana Zabużko, pianista młodego pokolenia Eryk Koszela, muzyk Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz, artyści malarze Anna i Leszek Kuchniakowie, poetka Krystyna Lenkowska i pisarki Magdalena Louis i Magda Skubisz.

– To nie wszystkie nazwiska twórców. O kolejnych głosach poparcia będziemy informowali na bieżąco – zaznacza Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prasowa prezydenta Rzeszowa.

Na jednym ze spotkań prezydent Konrad Fijołek wspominał, ze chciałby zaangażować aktorkę Natalie Portman, która ma rzeszowskie pochodzenie.

Politycy razem dla kultury?

Co ciekawe, chęć pomocy w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Rzeszowa, wyrazili również politycy. W tym, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł dawniej, rywal Konrada Fijołkaa w walce o fotel prezydencki. Na liście są też: poseł Wiesław Buż, senatorowie Stanisław Ożóg i Zdzisław Pupa, czy były prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski.

O poparcie dla Rzeszowa w stolicy Unii Europejskiej stara się już posłanka do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Pomysłodawczynią inicjatywy oraz aktywną promotorką działań na rzecz ochrony dóbr kultury była grecka minister kultury Melina Mercouri.

Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta: Kraków w 2000 r. oraz Wrocław w 2016 r. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 r. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 r. Polskie miasto będzie współdzielić tytuł z miastem ze Szwecji. Rzeszów w walce o tytuł ESK rywalizuje m.in. z Toruniem, Lublinem, Płockiem, Jastrzębiem, Bielsko-Białą, Kołobrzegiem i Kielcami.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin