Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Raka prostaty leczą niemal „od ręki”

Fot. arch. USK w Rzeszowie

Prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego da Vinci, to najbardziej zaawansowana technologicznie i najnowocześniejsza metoda leczenia raka prostaty. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie czas oczekiwania na zabieg wynosi tylko ok. 3 tygodnie. To jedne z najkrótszych terminów w Polsce.

Operacja z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci, to dla pacjenta między innymi: mniejsze ryzyko powikłań śródoperacyjnych, mniejsze ryzyko koniecznych reoperacji, mniejszy ubytek krwi czy niebezpieczeństwo krwotoku, szybszy powrót do zdrowia, o sprawności fizycznej, krótszy pobyt w szpitalu.

Bezpiecznie i z większym komfortem dla pacjenta

Dzięki rozwiniętej współpracy z największymi ośrodkami robotycznymi w Europie, możemy oferować najwyższy poziom wykonywanych zabiegów – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor USK w Rzeszowie.

Z perspektywy pacjenta, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie płynące z chirurgii otwartej oraz laparoskopowej, możemy zapewnić znacząco mniejszą śródzabiegową utratę krwi, szybszy powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania, a co za tym idzie powrót do codziennej pracy i obowiązków. Dzięki zaawansowanej technologii, standardem postępowania stały się działania mające na celu chociażby zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych. Dzięki temu obserwujemy mniej następstw płynących z leczenia operacyjnego, pod postacią nietrzymania moczu oraz zaburzeń potencji. Dodatkowym atutem wprowadzenia technologii robotycznej jest skrócenie pozabiegowego czasu cewnikowania, co poprawia jakość życia pacjenta.

Fot. arch. USK w Rzeszowie

Od konsultacji po zabieg

Operacja prostatektomii radykalnej musi zostać poprzedzona diagnostyką, tj. rezonansem magnetycznym, biopsją, scyntygrafią kości i kwalifikacją do zabiegu u jednego z lekarzy. Następnie ustalany jest termin, który w tym momencie wynosu tylko około 3 tygodni. Przed samą operacją wykonywana jest konsultacja anestezjologiczna kwalifikująca do znieczulenia. Jakkolwiek wszystkie formalności można wykonać w USK w Rzeszowie, to o potrzebie i możliwości wykonania operacji decyduje lekarz.

W USK w Rzeszowie, operację prostatektomii radykalnej w asyście robota chirurgicznego da Vinci wykonuje dwóch lekarzy: dr n. med. Janusz Ławiński i lek. Jakub Kempisty. Kolejni lekarze są w trakcie szkolenia.

Szpital na Szopena w Rzeszowie jest w czołówce ośrodków w kraju, które wykonują najwięcej operacji w asyście robota da Vinci. Od maja 2021 roku do końca 2023 roku wykonano w sumie 753 operacje. Od stycznia 2024 do końca marca 2024 roku było ich 119 – 65 urologicznych, 41 – ginekologicznych i 13 – chirurgicznych.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w USK w Rzeszowie – 17 866-62-68.

Fot. arch. USK w Rzeszowie
Fot. arch. USK w Rzeszowie

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin