REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 lipca 2024

Robot w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie usunie raka i pomoże oszczędzić nerkę

Robot Da Vinci w rzeszowskim szpitau
Dr n. med. Janusz Ławiński z Rzeszowa na specjalistycznym szkoleniu. (Fot. Arch. USK)

Częściowa nefrektomia, czyli usunięcie guza nerki z pozostawieniem narządu, w asyście robota chirurgicznego, to jedna z metod leczenia raka nerki. Już niebawem, ten zabieg, będzie wykonywany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. 

Stanie się tak dzięki temu, że jeden z rzeszowskich lekarzy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej USK w Rzeszowie, uczestniczył w certyfikowanym szkoleniu z wykorzystania tej metody operacji.

Odbyło się w jednym z wiodących ośrodków treningowych w ORSI Academy w Melle w Belgii. Dwudniowe szkolenie było przeznaczone dla zaawansowanych chirurgów, którzy w ciągu ostatniego roku wykonali przynajmniej 30 zabiegów w asyście robota chirurgicznego.

Wzięło w nim udział czterech lekarzy z Grecji, Holandii i z Polski (dwóch). Składało się z części teoretycznej oraz praktycznej, która polegała na obserwacji konkretnych przypadków i ćwiczeniu na modelach.  

Nowotwór mało wrażliwy na chemio- czy radioterapię

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce co roku notuje się około
5 tysięcy nowych przypadków raka nerki. Po raku prostaty i raku pęcherza moczowego, rak nerki jest trzecim pod względem występowania nowotworem złośliwym układu moczowego. 

Ze względu na umiarkowaną wrażliwość na promieniowanie jonizujące i chemioterapię, ten rodzaj nowotworu leczony jest wyłącznie chirurgicznie.

Przez długie lata standardem była radykalna nefrektomia, czyi usunięcie całej nerki, teraz coraz częściej wykonywane są operacje nerkooszczędzające polegające na wyłuszczeniu guza lub nefrektomii częściowej. 

– Operacje w asyście robota chirurgicznego dają możliwość efektywnego leczenia pacjentów, zakwalifikowanych do zabiegu częściowej nefrektomii – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński.

– Robot, to narzędzie, które zapewnia wysoką precyzję działań chirurga, czyli ograniczoną ingerencję w ciało pacjenta. Efektem tego jest krótszy okres rekonwalescencji i lepsze, ogólne samopoczucie pacjenta po zabiegu. 

Niskie ryzyko powikłań po operacji

Operacja częściowej nefrektomii w asyście robota chirurgicznego przeprowadzana jest metodą podobną do laparoskopowej. W zależności od specyfiki i zakresu zabiegu, chirurg wykonuje cztery niewielkie nacięcia, a następnie do ciała wprowadzona zostaje kamera i specjalne narzędzia, którymi wykonuje się cały zabieg.

Wycięty guz przekazany zostaje do badania patomorfologicznego, celem szczegółowej analizy stopnia złośliwości i charakteru zmiany. Na raport badania, pacjent zwykle czeka ok. dwóch tygodni.  

Podobnie jak każda procedura chirurgiczna, częściowa nefrektomia w asyście robota chirurgicznego, niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Jednak dane kliniczne wskazują, że ta metoda jest stosunkowo bezpieczna, a ryzyko jest niskie.

Wśród najczęstszych powikłań związanych z tą procedurą są: krwawienie, infekcje oraz problemy z funkcjonowaniem nerek.

– Dzięki postępowi technologicznemu i doświadczeniu chirurgów, ryzyko powikłań zostało zminimalizowane – mówi  dr Ławiński.

– Właściwa selekcja pacjentów, ocena przedoperacyjna oraz precyzyjne wykonanie operacji są kluczowe dla zmniejszenia ryzyka powikłań. 

Duże doświadczenie lekarzy ze szpitala w Rzeszowie

Lekarze z USK w Rzeszowie mają duże doświadczenie w wykonywaniu operacji w asyście robota chirurgicznego.

Od 2021 roku, ta metoda wykorzystywana jest w leczeniu raka prostaty, od 2022 roku – raka macicy (wykonano już ponad 60 operacji), a pod koniec lipca 2023 roku, wykonane zostaną pierwsze operacje jelita grubego (zespół chirurgów jest
w trakcie certyfikacji). 

Tylko w pierwszej połowie br. w USK w Rzeszowie, przeprowadzono ponad 200 operacji z zastosowaniem robota chirurgicznego; około 150 operacji prostatektomii radykalnej oraz około 50 operacji raka trzonu macicy.

Do końca tego roku w planach jest jeszcze około 200 operacji, co będzie podwojeniem liczby w porównaniu z poprzednim rokiem.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin